Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: "FTD": Austria zarzuca Francji i Hiszpanii protekcjonizm w energetyce

0
Podziel się:

20.3.Berlin (PAP) - Austriacki minister gospodarki Martin
Bartenstein zarzucił na łamach dziennika "Financial Times
Deutschland" Francji i Hiszpanii, że stosując protekcjonistyczną
politykę w energetyce torpedują próby uzgodnienia wspólnej
strategicznej polityki energetycznej wobec Rosji.

20.3.Berlin (PAP) - Austriacki minister gospodarki Martin Bartenstein zarzucił na łamach dziennika "Financial Times Deutschland" Francji i Hiszpanii, że stosując protekcjonistyczną politykę w energetyce torpedują próby uzgodnienia wspólnej strategicznej polityki energetycznej wobec Rosji.

"Jak Europa ma naciskać na Moskwę w sprawie otwarcia rynku, likwidacji monopolu Gazpromu i zwiększenia szans na dostęp do rynku, jeżeli Putin & Co. wiedzą, co dzieje się w dziedzinie protekcjonizmu we Francji i Hiszpanii?" - zapytał Bartenstein w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu gazety.

Zdaniem "FTD" wypowiedzi ministra świadczą o rosnących obawach, że dyskusja o protekcjonizmie odbije się niekorzystnie na próbach uzgodnienia przez 25 krajów UE na najbliższym szczycie w Brukseli wspólnej polityki energetycznej.

Gazeta wyjaśnia, że rząd w Madrycie usiłuje przeszkodzić w przejęciu hiszpańskiego koncernu energetycznego Endesa przez niemiecki koncern E.ON. Francuski rząd stara się z kolei nie dopuścić do przejęcia koncernu energetycznego Suez przez włoską firmę Enel.

Bartenstein zaapelował do Komisji Europejskiej, aby "bezkompromisowo" spełniała rolę strażnika wolnej konkurencji i rynku wewnętrznego. Jego zdaniem nie można dopuścić do tego, by Europa składała się nadal z 25 "w wysokim stopniu" podzielonych rynków energetycznych.

Przy okazji wywiadu "FTD" przypomniał, że głównym tematem szczytu UE będzie bezpieczeństwo energetyczne. Zdaniem gazety Unia chce zwiększyć swoje bezpieczeństwo, skłaniając Rosję do ratyfikowania międzynarodowej karty energetycznej oraz protokołu tranzytowego. Otwarcie rosyjskiego rynku energetycznego i dostęp krajów trzecich do sieci rosyjskich rurociągów doprowadziłoby do złamania potęgi rynkowej Gazpromu.

Bartenstein opowiedział się za udzieleniem w zamian Rosji przez UE długookresowych gwarancji na zakup energii.

Jacek Lepiarz (PAP)

mc/

17:05 06/03/20

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)