Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odzież już nie jest hitem wśród podróbek

0
Podziel się:

Niepokojąco szybko rośnie liczba fałszowanych farmaceutyków.

Odzież już nie jest hitem wśród podróbek
(PAP/Materiały operacyjne Izby Celnej w Gdyni)

Niepokojąco szybko rośnie liczba fałszowanych farmaceutyków. Tylko w pierwszym kwartale tego roku zatrzymano ich 105 tys. sztuk - wynika z informacji Służby Celnej.

Zmienia się struktura podróbek. Z danych Służby Celnej dotyczących zatrzymanych _ fałszywek _ wynika, że najczęściej podrabiane są papierosy, prawie tak samo często sprzęt elektroniczny i elektryczny, a na trzecie miejsce awansowały lekarstwa.

W pierwszym kwartale tego roku celnicy ujawnili 531 tys. sztuk podrobionych papierosów, 522 tys. sztuk podrobionych artykułów elektronicznych i elektrycznych oraz prawie 105 tys. sztuk fałszywych lekarstw (kapsułek i listków).

Do niedawna przemycano do Polski zwłaszcza podrobioną odzież i obuwie znanych firm. Gdy zaostrzyły się kontrole graniczne przemytnicy zaczęli przywozić towary bez znaków towarowych. Logo naklejano tuż przed wysłaniem odzieży na bazary. W odpowiedzi firmy zaczęły wprowadzać nadruki już w trakcie produkcji, których nie da się nanieść na gotowy towar.

_ Spadła liczba podrabianych płyt. Nie fałszuje się ich na taką skalę jak kiedyś, skoro pliki z muzyką można ściągnąć z internetu. Dramatycznie rośnie natomiast liczba podrobionych leków _ - mówi Witold Lisicki, rzecznik prasowy Służby Celnej.

Z danych SC wynika, że 2006 r. udział podrobionych lekarstw ujawnionych przez celników wśród wszystkich zatrzymanych towarów wyniósł nieco ponad 0,5 proc. W pierwszym kwartale tego roku było to już prawie 8 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

Według Lisickiego podobnie jak w innych krajach UE rośnie liczba przypadków zatrzymań pojedynczych sztuk podrobionych leków lub ich niewielkich ilości. To dlatego, że podróbki coraz częściej sprowadzają - na własną rękę - indywidualni dystrybutorzy. Trafiają one na rynek także przez internet, pocztą kurierską, nierzadko przemycane są przez _ mrówki _.

Rafał Parczewski, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Wytwórców Produktów Markowych ProMarka mówi, że najwięcej farmaceutyków trafia do Europy ze Szwajcarii. Ostrzega, że fałszywe leki mogą być groźne dla życia lub zdrowia. _ Nie mniej niebezpieczne mogą jednak być też fałszowane kosmetyki, z którymi kontakt ma skóra, artykuły spożywcze, czy ubrania, do farbowania których użyto szkodliwych substancji _ - dodaje Parczewski.

Dane SC wskazują, że spada natomiast zainteresowanie _ piratów _ podrabianiem płyt kompaktowych i DVD. W pierwszym kwartale tego roku ujawniono ich ponad 25 tys. sztuk, podczas gdy w całym ubiegłym roku ich liczba przekroczyła ćwierć miliona.

Z ostatnich danych Komisji Europejskiej wynika, że w ubiegłym roku celnicy UE 43 tys. razy zatrzymywali fałszowane towary. W sumie zajęli 79 mln sztuk. Około 8 proc. podróbek przechwycono w Polsce.

40 proc. podrobionych leków trafiło na unijny rynek ze Szwajcarii. Na kolejnych miejscach są Indie (35 proc.) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (15 proc.). Unijny komisarz ds. podatków i ceł Laszlo Kovacs powiedział, że podróbki zagrażają naszemu zdrowiu, bezpieczeństwu i naszej gospodarce. Największy niepokój KE budzi wzrost liczby przechwyconych zabawek - o blisko 100 proc. - i leków - o 51 proc.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)