Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE: Duży zgrzyt we frakcji konserwatystów

0
Podziel się:

We wtorek doszło do dużego zgrzytu we frakcji Europejskich Konserwatystów
i Reformatorów, kiedy Brytyjczycy sprzeciwili się funduszom UE dla Podkarpacia, a nowy
przewodniczący Jan Zahradil wstrzymał się od głosu. B. szef EKR Michał Kamiński nie ukrywa
oburzenia.

We wtorek doszło do dużego zgrzytu we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, kiedy Brytyjczycy sprzeciwili się funduszom UE dla Podkarpacia, a nowy przewodniczący Jan Zahradil wstrzymał się od głosu. B. szef EKR Michał Kamiński nie ukrywa oburzenia.

"Na pierwszej sesji PE, w której Jan Zahradil, wybrany przez PiS szef frakcji konserwatystów, przewodniczy głosowaniom tej frakcji, wstrzymał się on od głosu w sprawie ważnej dla województwa podkarpackiego" - powiedział PAP Kamiński (PJN), podkreślając, że Podkarpacie "uchodzi za bastion PiS-u i PiS się często chwali, jak to wyborcy Podkarpacia popierają tę partię".

"To bardzo zły sygnał dla mnie i tego, jak widzę przyszłość współpracy z ludźmi, którzy nie są w stanie głosować za 0,5 mln euro dla Polski" - dodał Kamiński, który do marca był przewodniczącym EKR.

Z kolei europoseł PiS wybrany z Podkarpacia Tomasz Poręba (PiS) powiedział PAP, że "nie widzi problemu", bo "torysi i Czesi zawsze i konsekwentnie głosują przeciw wykorzystywaniu funduszu globalizacyjnego", nie tylko w Polsce, ale także w Czechach. "Uważają, że pieniądze nie powinny być przeznaczane dla zwalnianych pracowników, tylko na modernizację" - wyjaśnił. "Może europosłowie PJN atakując swojego przewodniczącego myślą o opuszczeniu grupy" - dodał.

Parlament Europejski poparł we wtorek wniosek Komisji Europejskiej o udzielenie ponad 453 tys. euro pomocy dla pracowników zwalnianych z trzech firm na Podkarpaciu. Pomoc pochodzi ze specjalnego funduszu, który ma łagodzić negatywne skutki globalizacji.

Za głosowało 514 posłów, 50 było przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Zdominowana przez Brytyjskich torysów, Polaków z PiS i PJN oraz czeski ODS frakcja EKR podzieliła się.

Kamiński podkreślił, że głosowanie przeciw wykorzystaniu funduszu globalizacyjnego w Polsce było oficjalną rekomendacją grupy EKR, ale zarówno on, jak i inni polscy europosłowie tej frakcji głosowali za. "Kwota pół miliona euro nie jest żadną wielką kwotą dla UE, ale to znaczący gest dla Podkarpacia. Gdybym ja był szefem frakcji, to byłaby inna rekomendacja głosowania - zapewnił. - To głosowanie pokazuje obłudę posłów PiS, którzy dokonali zmiany na stanowisku szefa frakcji".

PAP nie udało się osobiście porozmawiać we wtorek z Zahradilem. Jego biuro przekazało jednak stanowisko europosła: "Wstrzymałem się od głosu i w polskim, i czeskim przypadku. Respektowałem oficjalną pozycję EKR, by być przeciw". We wtorek PE głosował bowiem także nad zatwierdzeniem 323 tys. euro pomocy dla pracowników zwalnianych z przedsiębiorstwa Unilever CR w Czechach, działającego w handlu detalicznym. W tej sprawie Brytyjczycy też mieli głosować przeciw.

Kamiński w rozmowie z PAP nie chciał mówić, jak widzi swoją - oraz innych europosłów, którzy odeszli z PiS do PJN - przyszłość we frakcji EKR, skoro dochodzi do otwartej krytyki. We frakcji spekuluje się jednak o ewentualnym przejściu europosłów PJN do największej chadeckiej frakcji w PE: Europejskiej Partii Ludowej, z którą PiS był związany jeszcze przed wejściem Polski do UE. Informacji o tym, jakoby trwały rozmowy w tej sprawie, nie potwierdza jednak EPL.

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) powstał, by udzielać wsparcia pracownikom zwalnianym w wyniku zmian strukturalnych w handlu światowym, spowodowanych globalizacją lub kryzysem finansowym. Jego roczny budżet (dla całej UE) wynosi 500 milionów euro. Unijne wsparcie ma pomóc bezrobotnym w powrocie na rynek pracy, m.in. ułatwić poszukiwanie nowego zajęcia, umożliwia poradnictwo zawodowe, szkolenia, przekwalifikowania, promowanie przedsiębiorczości lub pomoc w samozatrudnieniu.

Ze Strasburga Inga Czerny (PAP)

icz/ ksaj/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)