"Schule auf polnisch - Szkoła po niemiecku" - tak nazywa się pilotażowy program indywidualnej wymiany uczniów realizowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego realizacja rozpocznie się wiosną 2011 r.
Dotychczas Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) wspierała tylko wyjazdy grupowe uczniów. Teraz możliwość pobytu i nauki w sąsiednim kraju będą mieli pojedynczy uczniowie, a właściwie pary uczniów - z Polski i Niemiec.
"Wymiana indywidualna opiera się na zasadzie wzajemności. Polski uczeń gości u siebie ucznia z Niemiec przez co najmniej trzy miesiące, a w zamian wyjeżdża do niego, zamieszkuje w jego rodzinie i wspólnie z nim uczęszcza do szkoły. Tak pomyślana koncepcja nie tylko daje wiedzę i możliwość lepszego poznania się między sąsiadami, ale uczy otwartości i daje szansę zaznajomienia się z systemem edukacji w drugim kraju. W czasie, kiedy nasze rynki pracy stają się wzajemnie dostępne, taka wiedza może procentować w przyszłości" - zaznaczył dyrektor Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży ze strony polskiej, Paweł Moras.
Do udziału w programie pilotażowym zgłaszać się mogą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z podstawową znajomością języka niemieckiego oraz uczniowie, którzy chcieliby się dopiero tego języka nauczyć. Konieczne jest pozwolenie szkoły na udział w wymianie.
Organizator wymiany przyznaje jej uczestnikom kieszonkowe w wysokości 400 zł miesięcznie oraz dofinansowanie kosztów podróży. Każdy uczestnik wymiany raz pełni rolę gościa, a raz jest gospodarzem.
Termin nadsyłania wniosków o dofinansowanie udziału w wymianie indywidualnej w drugim półroczu roku szkolnego 2010/2011 upływa 31 grudnia 2010 r.
Program kierowany jest przede wszystkim do partnerskich szkół z Niemiec i Polski. Dzięki niemu uczniowie, którzy mają już za sobą pierwsze doświadczenia i kontakty z sąsiednim krajem, mogą jeszcze lepiej poznać życie codzienne i szkolne swoich niemieckich przyjaciół. Dzięki współpracy ze szkołami partnerskimi, zarówno przyjmującymi jak i delegującymi uczniów, program gwarantuje pełną opiekę podczas wymiany młodzieży.
"Schule auf polnisch - Szkoła po niemiecku" opiera się na doświadczeniach programu "Kopernik" - wymiany uczniów z Brandenburgii i województwa lubuskiego. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży realizuje go wspólnie z Fundacją F.C Flick i Fundacją "Borussia".
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Das Deutsch-Polnisches Jugendwerk) jest dwunarodową, polsko-niemiecką organizacją. Działa na rzecz porozumienia i współpracy miedzy młodzieżą z Polski i Niemiec. Została utworzona w 1991 r. przez rządy Polski i Niemiec, które w formie umowy międzynarodowej przekazały jej swoje kompetencje w zakresie wspierania polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.
Dotychczas Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży wsparła kilkadziesiąt tysięcy programów wymiany młodzieży; rocznie około 3200 spotkań. We wspólnych projektach uczestniczyło ponad dwa miliony młodych Niemców i Polaków. Działalność programu finansują po połowie oba rządy - polski i niemiecki. (PAP)
dsr/ hes/