Pierwszą w Polsce, interaktywną wystawę dla osób niepełnosprawnych, głównie dzieci z dysfunkcjami wzroku i słuchu, przygotowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (Podkarpackie). Dla zwiedzających wystawa będzie czynna od stycznia.
"Interaktywne eksponaty rozwijają wyobraźnię przestrzenną, pobudzają zmysły, mogą być również użyte w celach rehabilitacyjnych i edukacyjnych do˙nauki alfabetu Braille'a" - poinformował w czwartek jeden z koordynatorów wystawy Dominik Porczyński.
Wystawa została zainspirowana kulturą ludową Lasowiaków. Zwiedzający poprzez dotyk będą mogli samodzielnie wykonywać eksperymenty i ćwiczenia, polegające na rozpoznawaniu kształtów i˙odbieraniu różnych bodźców zewnętrznych z zamkniętymi oczami.
Multimedialną przestrzeń tworzy osiem interaktywnych eksponatów zaawansowanych technologicznie. Każdy eksponat wprowadza w inny świat doznań.
Osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły np. dłonią wyczuć wzory tworzone przez podmuchy wiatru. Umożliwi im to urządzenie "Muśnij wiatr". Dla zwiedzających z dysfunkcją słuchu przygotowano eksponat "Dotknij dźwięku", w którym przez trzy specjalne tuby będą emitowane dźwięki bicia serca, fujarki i kontrabasu. Zwiedzający na podstawie wyczuwalnych wibracji powietrza będą mogli rozpoznawać, który z dźwięków jest emitowany.
Inne urządzenie pod nazwą "Powąchaj kolor" umożliwi skojarzenie zapachu z odpowiednią fakturą materiału, zaś "Gra interaktywna", sprawdzi pamięć i koncentrację.
Ekspozycja została przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, niewidomych i niesłyszących.
Dopełnieniem ekspozycji jest witryna internetowa, na której znalazła się kolorowa książeczka "Czarodzieje", dostosowana do odbioru przez osoby niewidome. Organizatorzy zapewniają, że dzięki niej goście utrwalą sobie wrażenia doznane w trakcie zabawy.
Pomysł wystawy wyszedł od dyrektorki muzeum Lucyny Mizery, a nowoczesne urządzenia zaprojektowała grupa specjalistów z Krakowa. Projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stalowowolskie muzeum od 2007 roku realizuje pierwszy w Polsce nowatorski program edukacyjny "Dostępne Muzeum. Zintegrowany program dla osób niepełnosprawnych", za który w październiku 2010 otrzymało nagrodę w konkursie "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich", a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznało muzeum w Stalowej Woli za wiodącą instytucję w Polsce pod względem jakości obsługi gości niepełnosprawnych.
W ramach programu "Dostępne Muzeum" działa także od 2007 roku "Galeria przez Dotyk", skierowana głównie do osób niewidzących i niedowidzących, której zwiedzanie polega na dotykaniu eksponatów opisanych w formie dźwiękowej i brajlem.
Osoby niesłyszące i niedosłyszące mają w muzeum zapewnioną obsługę w języku migowym. Na stronie internetowej zamieszczono filmy z ekspozycji stałych, przetłumaczone na język migowy.
Dla gości muzeum niepełnosprawnych intelektualnie prowadzone są zajęcia zespołowe, lekcje muzealne i warsztaty artystyczne.
Ponadto w placówce zlikwidowano wszelkie bariery architektoniczne, zainstalowano platformę samobieżną, w salach ekspozycyjnych i edukacyjnych zlikwidowano progi.
Agnieszka Pipała (PAP)
api/ ls/