Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podpisano polsko-litewski list intencyjny nt. rocznicy Grunwaldu

0
Podziel się:

List intencyjny, zakładający współpracę w zakresie wspólnych działań
informacyjnych i kampanii promocyjnej projektów kulturalnych związanych z obchodami 600. rocznicy
bitwy pod Grunwaldem, podpisali w poniedziałek przedstawiciele rządów Polski i Litwy.

List intencyjny, zakładający współpracę w zakresie wspólnych działań informacyjnych i kampanii promocyjnej projektów kulturalnych związanych z obchodami 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, podpisali w poniedziałek przedstawiciele rządów Polski i Litwy.

Dokument sygnowali pełnomocnicy rządów Polski i Litwy do spraw organizacji obchodów rocznicy bitwy - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski i wiceminister obrony Republiki Litewskiej Vytautas Umbrasas.

List zakłada także wymianę delegacji polsko-litewskich, współpracę przy organizacji rekonstrukcji bitwy na polach Grunwaldu, realizacji projektów naukowo-badawczych oraz koordynację przedsięwzięć dotyczących obchodów. Strony zadeklarowały w nim również gotowość współpracy w zakresie obchodów z innymi partnerami, zwłaszcza z Ukrainą i Białorusią.

"Podczas centralnych obchodów 15 lipca na Polach Grunwaldzkich planowana jest obecność głów państw Polski i Litwy oraz przedstawicieli m.in. Ukrainy i Mołdawii. W rekonstrukcji bitwy weźmie udział silna reprezentacja bractw rycerskich z Polski i Litwy. Także postać księcia Witolda zagra Litwin. Zależy nam, by w tym roku widowisko było, przy zachowaniu wieloletniej tradycji rekonstrukcyjnej, jak najbardziej zgodne z prawdą historyczną" - mówił podczas konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu listu intencyjnego Żuchowski.

Na spotkaniu zaprezentowano stronę internetową obchodów, która ma być docelowo dostępna w kilku językach m.in. polskim, litewskim, angielskim i niemieckim. Na www.grunwald600.pl można znaleźć informacje o związanych z rocznicą imprezach przygotowywanych zarówno przez stronę polską, jak i litewską. Przybyli na konferencję mogli także zobaczyć oficjalne logo obchodów przygotowane w dwóch wersjach językowych. Składają się na nie daty 1410 i 2010 oraz napis "Grunwald" (lub Żalgiris - tak w języku litewskim określane jest miejsce bitwy) z dwoma mieczami w tle.

Z okazji rocznicy planowane jest również wydanie komiksu poświęconego bitwie autorstwa grafików z Polski, Litwy, Białorusi i Niemiec. Ukaże się on w czterech wersjach językowych. Także zespół Armia i jego lider Tomasz Budzyński przygotowuje specjalny utwór poświęcony uczestnikom bitwy, który będzie wykonywany po polsku i litewsku. Zaplanowano również prezentację na Zamku Wielkich Książąt w Wilnie obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego namalowanego z okazji 500. rocznicy bitwy.

"My ze swojej strony w ramach obchodów planujemy co najmniej dwie konferencje naukowe, wydanie dwóch monet eksponujących fragmenty bitwy pod Grunwaldem, międzynarodowe zawody sportowe, wycieczkę tzw. szlakiem Grunwaldu, kilka wystaw oraz film dokumentalny. W samej lipcowej inscenizacji wezmą udział nie tylko liczne litewskie grupy rekonstrukcyjne, ale także wielu oficjalnych gości oraz zwykłych obywateli" - podkreślił litewski pełnomocnik ds. organizacji obchodów rocznicy bitwy Vytautas Umbrasas.

Strona polska w chwili obecnej deklaruje plany zorganizowania blisko 140 imprez na terenie całego kraju, jednak - jak zaznaczają organizatorzy - liczba ta wciąż wzrasta.

Oficjalne uroczystości państwowe związane z rocznicą rozpoczną się 15 lipca na Polach Grunwaldzkich. Dwa dni później, 17 lipca, odbędzie się inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, w której udział weźmie ponad 1500 statystów.

Uroczystości rocznicowe 15 lipca odbędą się także w Krakowie na Wawelu - zaplanowano m.in. wernisaż wystawy "Na znak świętego zwycięstwa", prezentującej tradycję świętowania zwycięstwa grunwaldzkiego i jego kolejnych rocznic. Odbędzie się też prawykonanie utworów nagrodzonych przez jury konkursu "Wawel: musica festiva" oraz wykonanie II Symfonii Kopernikowskiej Henryka Mikołaja Góreckiego.

W Muzeum Zamkowym w Malborku zaplanowano we wrześniu (20-21) pierwszą część międzynarodowej konferencji naukowej podsumowującej dotychczasowe badania nad bitwą. Jej druga część odbędzie się w dniach 23-24 września w Krakowie - na Wawelu oraz na UJ.

Zaplanowano też rekonstrukcję historycznego przemarszu wojsk króla Władysława Jagiełły na Grunwald. Tabor będzie codziennie zatrzymywał się w jednym z miast na trasie, by rozbić obóz. Wymarsz rozpocznie się 25 czerwca w Sulejowie, wojska dotrą na Pola Grunwaldzkie 15 lipca. (PAP)

akn/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)