Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polsko-szwedzkie ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku

0
Podziel się:

Polskie i szwedzkie okręty, obserwować będą przedstawiciele norweskiej i włoskiej Marynarki Wojennej.

Polsko-szwedzkie ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku
(PAP/Marcin Bielecki)

Dwudniowe ćwiczenia w ratowaniu załóg okrętów podwodnych _ Northern Crown 2012 _ rozpoczną się na Zatoce Gdańskiej. Manewry, w których wezmą udział polskie i szwedzkie okręty, obserwować będą przedstawiciele norweskiej i włoskiej Marynarki Wojennej.

Jak poinformował w środę rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej kmdr por. Bartosz Zajda, w ćwiczeniach wezmą udział dwa okręty Marynarki Wojennej: ratowniczy ORP _ Lech _ i podwodny ORP _ Sokół _ oraz szwedzki okręt ratowniczy HSwMS _ Belos _. Na pokładzie szwedzkiej jednostki znajdzie się ratowniczy pojazd podwodny - tzw. NSRS (NATO Submarine Rescue System).

Scenariusz manewrów zakłada, że ORP _ Sokół _ ulegnie awarii i osiądzie na dnie Zatoki Gdańskiej. Znajdujące się na powierzchni okręty zlokalizują uszkodzoną jednostkę, po czym zespół nurków zejdzie pod wodę i przeprowadzi jej zewnętrzne oględziny, by ustalić rozmiar szkód. Nurkowie orzekną, że mimo uszkodzeń możliwe jest połączenie okrętu z pojazdem ratowniczym NSRS. Po wykonaniu tej czynności zostanie przeprowadzona ewakuacja załogi okrętu podwodnego.

_ - Ratowanie załóg okrętów podwodnych to jedna z najbardziej skomplikowanych operacji ratowniczych na morzu. Wymaga wykorzystania zaawansowanych technicznie systemów podwodnych oraz koordynacji działań załóg jednostek ratowniczych, służb medycznych i logistycznych _ - wyjaśnił Zajda.

Rzecznik dodał, że - w myśl polsko-szwedzkiej umowy, siły morskie obu tych krajów od 10 lat prowadzą na Bałtyku ćwiczenia z udziałem jednostek ratowniczych i okrętów podwodnych. - _ W poprzednich latach ćwiczenia te nosiły kryptonim 'Crown Eagle'. W tym roku otrzymały natomiast kryptonim 'Northern Crown', ponieważ odbywają się w szerszym zakresie - przy współpracy z NATO i wykorzystaniu sojuszniczego pojazdu podwodnego NSRS _ - wyjaśnił.

W rozpoczynających się w czwartek manewrach, w roli obserwatorów, wezmą także udział przedstawiciele norweskiej i włoskiej Marynarki Wojennej. Za koordynację wszystkich działań ratowniczych odpowiadać będzie polsko-szwedzko-brytyjski sztab specjalistów ratownictwa morskiego.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
Nowy projekt Polski, Szwecji, Włoch, Hiszpanii Do inauguracji współpracy między Szwecją, Polską, Hiszpanią i Włochami ma dojść dziś w Brukseli.
Rosyjskie bombowce latały nad Bałtykiem Resort obrony w Moskwie podkreślił, że wszelkie loty samolotów rosyjskich sił powietrznych odbywały się zgodnie z zasadami wykorzystania przestrzeni powietrznej nad wodami neutralnymi.
Szwedzi chcą ochrony Bałtyku, a Polacy... Polacy znaleźli się w grupie mniej hojnych narodów, wskazując, że mogliby płacić rocznie po 8 euro. Jeszcze mniej są skłonni płacić Litwini, po 6 euro oraz Rosjanie, po 5 euro. Łotysze podali najmniejszą kwotę, 4 euro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)