UE i Rosja dokonały postępu na drodze do dalszej liberalizacji wizowej i są bliskie uzgodnienia tzw. listy wspólnych kroków, dzięki czemu będzie można ułatwić wydawanie Rosjanom wiz do UE - ogłosiły we wtorek w Warszawie Komisja Europejska i strona rosyjska.
Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się spotkanie Stałej Rady Partnerstwa UE-Rosja w obszarze spraw wewnętrznych i sprawiedliwości, z udziałem polskiej prezydencji, Komisji Europejskiej i władz Rosji.
Unijna komisarz ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem powiedziała, że UE i Rosja są bardzo blisko porozumienia w sprawie listy wspólnych kroków. Dodała, że w Warszawie obie strony zgodziły się "zrobić wszystko, by ułatwić ruch obywateli" w ramach dalszej liberalizacji wizowej (obecna umowa pochodzi z 2006 r.). Wymieniła obniżenie opłat, zniesienie utrudnień administracyjnych, dłuższe wizy wielokrotne, objęcie ułatwieniami wybranych grup jak studenci, naukowcy czy biznesmeni.
Komisarz zaznaczyła jednocześnie, że "nie ma kalendarza dochodzenia do zniesienia wiz". "Celem ostatecznym jest zniesienie wiz, ale wiele w tej sprawie musi być jeszcze zrobione. Do rosyjskich władz należy decyzja co do tempa. Nie ma żadnej daty" - podkreśliła.
Rosyjski minister sprawiedliwości Aleksander Konowałow przyznał, że rozmowy o dalszych ułatwieniach wizowych UE-Rosja są dużo bardziej realistyczne niż o zniesieniu wiz.
"Liczymy, że lista wspólnych kroków będzie ostatecznie przyjęta na szczycie UE-Rosja w grudniu" - powiedział. Dodał, że tekst tej listy (która teoretycznie określa, co Rosja musi zrobić, by liczyć na zniesienie wiz) jest uzgodniony poza "istotną częścią" dotyczącą kryteriów oceny realizacji poszczególnych zobowiązań przez Rosję. Chodzi np. o uchwalenie w Rosji konkretnych ustaw, kontrolę paszportów, procedury postępowania z nielegalnymi imigrantami itd. "Nie ma też uzgodnionego kalendarza realizacji tych kroków" - dodał minister.
Konowałow potwierdził wcześniejsze stanowisko Rosji, że jest ona gotowa do natychmiastowego zniesienia wiz na zasadzie wzajemności między UE a Rosją, "co oczywiście odpowiada interesom naszych państw".
W imieniu polskiej prezydencji szef MSWiA Jerzy Miller deklarował, że "UE chce być dla krajów sąsiednich możliwie otwarta, możliwie dostępna". "Uważamy, że wzajemne kontakty mieszkańców, wzajemne kontakty pracodawców, pracowników - to wszystko sprzyja relacjom wzajemnym i sprzyja UE jako całości" - powiedział.
Miller powiedział, że w ciągu dwóch miesięcy spodziewa się zgody Parlamentu Europejskiego i Rady UE, gdzie reprezentowane są rządy państw członkowskich, na objęcie małym ruchem bezwizowym całego obwodu kaliningradzkiego, wraz z częścią Pomorza, Warmii i Mazur. KE w lipcu przedstawiła formalną propozycję w tej sprawie.
"Dzisiejsze posiedzenie pokazało, że dochodzi do stopniowego zbliżania się państw UE i Federacji Rosyjskiej, oczywiście w ramach reguł i przepisów prawa międzynarodowego, ale w duchu współdziałania, szacunku i zaufania partnerów wobec siebie" - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Podkreślił on rangę współpracy sądowej, w tym w sprawach karnych, który ma praktyczny wymiar dla obywateli. Tłumaczył, że postęp jest możliwy dzięki przystąpieniu Rosji do szeregu dokumentów międzynarodowych w ostatnich latach.
Podkreślił też, że niedawno przyjęta przez Rosję ustawa o ochronie danych osobowych "pozostaje absolutnie w zgodzie ze wszystkimi standardami konwencji Rady Europy w tym zakresie". To otwiera Rosji drogę do współpracy z wybranymi agencjami unijnymi.
Kwiatkowski poinformował również o zakończeniu prac nad porozumieniem resortowym z zakresu wymiaru sprawiedliwości ws. bezpośredniego trybu porozumiewania się sądów w sprawach cywilnych (w tym rodzinnych) i gospodarczych. To uzupełnienie dwustronnej umowy o pomocy prawnej zawartej z Rosją w 1996 r. Dokument został we wtorek parafowany.
"Porozumienie będzie miało praktyczne bardzo duże i pozytywne konsekwencje, ponieważ wyeliminuje z pośrednictwa we współpracy prawnej ministerstwa sprawiedliwości Polski i Rosji, znacząco skracając procedurę" - powiedział Kwiatkowski. (PAP)
kot/ malk/ gma/