Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Grobelny będzie walczył z Pasło-Wiśniewską

0
Podziel się:

W stolicy Wielkopolski w II turze wyborów
zmierzą się: urzędujący prezydent Ryszard Grobelny (niezależny) i
posłanka Platformy Obywatelskiej Maria Pasło - Wiśniewska.
Kontrkandydaci walczą o elektoraty: PiS (20 proc. głosów),
niezależnej kandydatki Katarzyny Kretkowskiej (5 proc.) oraz
Lewicy i Demokratów i SLD (ok. 4 proc.)

W stolicy Wielkopolski w II turze wyborów zmierzą się: urzędujący prezydent Ryszard Grobelny (niezależny) i posłanka Platformy Obywatelskiej Maria Pasło - Wiśniewska. Kontrkandydaci walczą o elektoraty: PiS (20 proc. głosów), niezależnej kandydatki Katarzyny Kretkowskiej (5 proc.) oraz Lewicy i Demokratów i SLD (ok. 4 proc.)

Duże emocje towarzyszą wyborom w innych dużych miastach regionu: Koninie, Ostrowie Wlkp. i Gnieźnie.

Kandydat PiS Jacek Tomczak i Katarzyna Kretkowska startowali w wyborach na prezydenta Poznania w opozycji do prezydenta Grobelnego i ich elektorat może zagłosować na kandydatkę PO Pasło-Wiśniewską. Grobelny może liczyć na poparcie większości elektoratu Lewicy i Demokratów.

Matematyczne zsumowanie wyników daje większe szanse w II turze kandydatce PO, jednak poparcie władz PiS dla jej kandydatury jest uzależnione od zachowania PO w czasie negocjacji na temat koalicji w sejmiku wojewódzkim. Jeśli w sejmiku PO "dogada się" z PiS, to prawdopodobnie władze PiS zaapelują do swoich zwolenników o głosowanie na Pasło- Wiśniewską.

W Koninie w II turze wyborów zmierzą się: kandydat centrolewicy Kazimierz Pałasz, który od 12 lat jest prezydentem tego miasta, oraz kandydatka PO, radna Konina minionej i nowej kadencji, pracownica samorządowa, Małgorzata Waszak.

Pałasz, który otrzymał w I turze 45,56 proc. głosów, dwa razy więcej niż Waszak (20,76 proc.), wydaje się być faworytem II tury wyborów. O poparcie kandydatki PO zaapelowała do swoich wyborców Mariola Rakiewicz, kandydatka PiS na prezydenta Konina, która odpadła po I turze wyborów. Waszak może też liczyć na głosy prawicowego elektoratu Komitetu Wyborczego Wyborców "Wasz Konin", który w wyborach samorządowych startował w bloku z PiS.

Do rywalizacji kandydata SLD i starosty Jacka Kowalskiego z obecnym prezydentem Jaromirem Dzielem, popieranym przez PO, dojdzie w Gnieźnie.

Podobne starcie czeka wyborców w Pile. Tu, popierany przez SLD, obecny prezydent Zbigniew Kosmatka zmierzy się z młodym kandydatem PO Rafałem Zdzierelą. W obu tych miastach większe szanse daje się kandydatom popieranym przez SLD.

O fotel prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego w II turze ubiegać się będą: Maciej Klósak (niezależny) i Radosław Torzyński, mający poparcie partii i ugrupowań prawicowych. Dla wielu sporym zaskoczeniem było, że w I turze wyborów odpadł poprzedni prezydent tego miasta Jerzy Świątek (SLD).

W gminie Damasławek (pow. wągrowiecki) do II tury staną dwaj kandydaci na wójta, którzy w I turze dostali od wyborców dokładnie tyle samo - po 1019 - głosów. Obaj są bezpartyjni.

W Wielkopolsce w bezpośrednich wyborach wybrano 226 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W II turze zostanie obsadzonych kolejnych 66 stanowisk. W I turze frekwencja w tych wyborach wynosiła 46,99 proc.(PAP)

kpr/jes/zak/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)