Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Proces w sprawie śmierci Przemyka - sąd czeka na opinię o świadku

0
Podziel się:

Nie odbyła się planowana na piątek rozprawa
w procesie byłego zomowca Ireneusza K., oskarżonego w sprawie
śmierci Grzegorza Przemyka. Nie stawił się ostatni świadek, sąd
czeka na opinię biegłych psychiatrów, czy może on zeznawać.

Nie odbyła się planowana na piątek rozprawa w procesie byłego zomowca Ireneusza K., oskarżonego w sprawie śmierci Grzegorza Przemyka. Nie stawił się ostatni świadek, sąd czeka na opinię biegłych psychiatrów, czy może on zeznawać.

Warszawski Sąd Okręgowy otrzymał na razie opinię biegłych z Akademii Medycznej, że stan somatyczny świadka Arkadiusza Denkiewicza - który był dyżurnym na komisariacie, gdzie śmiertelnie pobito Przemyka - nie wyklucza jego udziału w procesie. Sąd zlecił dodatkowe badania psychiatryczne świadka, który cierpi na depresję.

Przemyk, syn związanej z opozycją poetki Barbary Sadowskiej, został zatrzymany 12 maja 1983 r. przez milicjantów na Starówce w Warszawie, gdzie z kolegami świętował zdaną maturę. W komisariacie przy ul. Jezuickiej został pobity. Zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Proces toczy się już po raz piąty. Jak dotąd, sądy cztery razy uniewinniły Ireneusza K. od stawianego mu zarzutu, ale w wyniku decyzji wyższych instancji - także Sądu Najwyższego - sprawa wracała do ponownego osądzenia. Ireneusz K., 20-letni wówczas funkcjonariusz ZOMO, do niedawna pracował w policji w Biłgoraju. Teraz korzysta z mundurowej emerytury.

W 1984 r., po reżyserowanym przez władze procesie, od zarzutu pobicia Przemyka uwolniono dwóch milicjantów - właśnie Ireneusza K. i wezwanego w obecnym procesie jako świadek Denkiewicza. Skazano zaś - po wymuszeniu w śledztwie nieprawdziwych zeznań - dwóch sanitariuszy pogotowia, którzy wieźli chłopca z komisariatu do szpitala. Po 1989 r. wyroki te uchylono. Sprawę bada IPN. Jesienią bieżącego roku pion śledczy IPN zarzucił dwóm byłym oficerom KG MO i SB utrudnianie śledztwa po śmierci Przemyka.(PAP)

brw/ wkr/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)