Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Granat o procedurze wygaśnięcia mandatu wójta

0
Podziel się:

Według eksperta prawa administracyjnego i
konstytucyjnego, prof. Mirosława Granata, Rada Warszawy ma czas do
26 stycznia na podjęcie uchwały o wygaśnięciu mandatu prezydenta
stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Według eksperta prawa administracyjnego i konstytucyjnego, prof. Mirosława Granata, Rada Warszawy ma czas do 26 stycznia na podjęcie uchwały o wygaśnięciu mandatu prezydenta stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Profesor podkreśla, że przed podjęciem przez radę decyzji o wygaśnięciu mandatu wójta, burmistrza lub prezydenta, powinno się umożliwić zainteresowanym złożenie wyjaśnień przed radą.

Jeśli rada - dodał prof. Granat - nie podejmie decyzji o wygaśnięciu mandatu wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, wówczas taką decyzję może podjąć wojewoda.

Według prof. Granata, rada ma miesiąc na podjęcie decyzji o wygaśnięciu mandatu, np. z powodu zbyt późnego złożenia oświadczenia o działalności gospodarczej współmałżonka, od chwili upłynięcia terminu na złożenie oświadczenia.

Prof. Granat przypomniał, że według prawa są różne terminy dla złożenia oświadczenia majątkowego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta i dla oświadczenia o działalności gospodarczej współmałżonka.

"Dla własnego oświadczenia majątkowego jest to 30 dni od daty ślubowania, a dla działalności gospodarczej męża - 30 dni od daty wyborów" - podkreślił.

Dlatego, zdaniem eksperta, jeśli prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz została wybrana 26 listopada, to 26 grudnia powinna złożyć oświadczenie o działalności gospodarczej małżonka.

"A jeśli go nie złożyła to - moim zdaniem - od tego terminu biegnie czas na stwierdzenie wygaśnięcia mandatu przez radę" - dodał. Wówczas, jak stwierdził, Rada Warszawy miałaby czas na podjęcie decyzji o wygaśnięciu mandatu prezydenta stolicy do 26 stycznia.

"Rada podejmuje uchwałę o wygaśnięciu mandatu i tę uchwałę przesyła się niezwłocznie wojewodzie i komisarzowi wyborczemu" - zaznaczył prof. Granat. Jak podkreślił, jeśli rada takiej decyzji nie podejmie "wówczas może do akcji wkroczyć wojewoda jako organ nadzorujący samorząd".

"Wojewoda jest władny stwierdzić wygaśnięcie mandatu, w trybie wykonania zastępczego" - wyjaśnił Granat.

Jak dodał, decyzję wojewody można zaskarżyć do sądu administracyjnego. W takim przypadku sprawa toczy się w dwóch instancjach: pierwsza instancja to wojewódzki sąd administracyjny, a druga to Naczelny Sąd Administracyjny. "Jest to procedura czasochłonna" - ocenił prof. Granat.

Jak dodał, procedury odwoławczej nie ma w przypadku, gdy wygaśnięcie mandatu stwierdzi rada. "Jeśli rada stwierdzi wygaśnięcie mandatu, to będą wybory i nie ma miejsca na ingerencję wojewody" - podkreślił Granat.

Pytany czy, jeśli wójt, burmistrz lub prezydent miasta traci mandat, jego decyzje są ważne, Granat powiedział, że "nieważność decyzji byłaby stwierdzana na drodze postępowania sądowego". "Każdą (decyzję) trzeba by kwestionować pojedynczo" - zaznaczył.

W przypadku wygaśnięcia mandatu wójta, przed upływem kadencji, przeprowadza się wybory przedterminowe. Funkcję wójta, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta, pełni osoba wyznaczona przez premiera. Przedterminowe wybory wójta zarządza premier w drodze rozporządzenia. (PAP)

ajg/ par/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)