Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt zmian w Prawie energetycznym trafi ponownie do komisji

0
Podziel się:

Ponownie do komisji gospodarki trafi projekt zmian w Prawie energetycznym.
Posłowie w czwartek, podczas drugiego czytania, zgłosili kilka poprawek, które przed głosowaniami
muszą zostać zaopiniowane przez komisję.

Ponownie do komisji gospodarki trafi projekt zmian w Prawie energetycznym. Posłowie w czwartek, podczas drugiego czytania, zgłosili kilka poprawek, które przed głosowaniami muszą zostać zaopiniowane przez komisję.

Zmiany w prawie mają doprecyzować obowiązujące przepisy, szczególnie w części dotyczącej zasad handlu energią za pośrednictwem giełdy. Projekt ma zmienić definicję odbiorcy krajowego i sprecyzować warunki przyłączenia do sieci energetycznej.

Proponowane nowe zapisy bardziej szczegółowo określają warunki sprzedaży energii elektrycznej oraz wymagania dla osób zajmujących się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji energetycznych.

Projekt zmian dotyczy też zasad sprawozdawczości o wielkościach dostępnej mocy przyłączeniowej i aktualizowania informacji o podmiotach ubiegających się o przyłączenie do sieci.

Przygotowany w komisji projekt zmian scalił dwa poselskie projekty. Drugi dotyczył ułatwień przy składaniu wniosków o przyłączenie do sieci energetycznej. Tam, gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, inwestor będzie mógł dołączyć do wniosku studium uwarunkowań przestrzennych gminy.

Wniosek o przyłączenie to wniosek składany do zakładu energetycznego przez inwestora, który chce zbudować nowe źródło wytwarzania energii, np. elektrownię. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami Prawa energetycznego, do takiego wniosku trzeba dołączyć wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla nieruchomości.

Większość gmin w Polsce nie posiada jednak planów zagospodarowania przestrzennego. Powodem są zarówno wysokie koszy uchwalenia takiego planu, jak i czas niezbędny do jego uchwalenia.(PAP)

ago/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)