Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rady miast: koalicje po II turze wyborów prezydenta

0
Podziel się:

W większości miast wojewódzkich trwają
rozmowy dotyczące koalicji w radach miejskich. Tam, gdzie odbędzie
się II tura wyborów bezpośrednich, rozstrzygnięcie dotyczące
układu sił w radzie zapadnie dopiero po wyborze prezydenta. W
Krakowie, Poznaniu, Opolu i Rzeszowie, w radzie miasta możliwe są
rządy jednego ugrupowania mającego większość.

W większości miast wojewódzkich trwają rozmowy dotyczące koalicji w radach miejskich. Tam, gdzie odbędzie się II tura wyborów bezpośrednich, rozstrzygnięcie dotyczące układu sił w radzie zapadnie dopiero po wyborze prezydenta. W Krakowie, Poznaniu, Opolu i Rzeszowie, w radzie miasta możliwe są rządy jednego ugrupowania mającego większość.

DOLNOŚLĄSKIE

W wyborach do 37-osobowej rady miejskiej we Wrocławiu najwięcej mandatów - 14 - zdobyła PO. PiS ma 11 radnych, a Komitet Wyborczy Rafała Dutkiewicza - 10. Do rady dostała się jeszcze Lewica i Demokraci, to ugrupowanie zdobyło 2 mandaty. Pierwsze posiedzenia wrocławskiej rady miejskiej zaplanowano na wtorek, 28 listopada. Sejmik wojewódzki zbierze się dzień wcześniej.

KUJAWSKO-POMORSKIE

W Bydgoszczy, gdzie rada miasta zbierze się po drugiej turze wyborów prezydenckich, nie podjęto decyzji o ewentualnym zawiązaniu koalicji. W radzie reprezentowane są PO - 13, PiS - 12, Lewica i Demokraci - 6 mandatów.

W Toruniu, podobnie jak w poprzedniej kadencji, radni nie zawiązali koalicji. Na pierwszej sesji wybrano przewodniczącego rady z PO, mającej 9 spośród 25 mandatów oraz jego zastępców z PiS i klubu prezydenta "Czas Gospodarzy" (po 6 mandatów). Swojego przedstawiciela w prezydium nie ma jedynie Lewica i Demokraci (6 radnych).

LUBELSKIE

W radzie miejskiej Lublina na pierwszej sesji w czwartek, głosami głównie PiS i PO przewodniczącym wybrany został Piotr Dreher (PiS). Był jedynym zgłoszonym kandydatem. W ten sposób zaczęła działać - formalnie jeszcze nie zawarta, choć zadeklarowana - koalicja PO-PiS w lubelskim samorządzie. W 31 osobowej radzie PiS ma 12 radnych, a PO - 11.

LUBUSKIE

W 25-mandatowej radzie miejskie Zielonej Góry najwięcej radnych ma PO - 10. Ponadto koalicja Lewica i Demokraci ma 8 radnych, a PiS - 7. Jak na razie nie było żadnych konkretnych rozmów o ewentualnej koalicji.

ŁÓDZKIE

W radzie miejskiej Łodzi PO zdobyła 16 spośród 43 mandatów. 14 radnych ma PiS, 11 - Lewica i Demokraci, 2 - Łódzkie Porozumienie Obywatelskie - uważane za bezpośrednie zaplecze prezydenta Jerzego Kropiwnickiego. Działacze tych ugrupowań, z którymi rozmawiał PAP nie wykluczają, że w mieście może powstać koalicja PO i PiS. Gdyby tak się stało, to miałaby ona zdecydowaną większość (30 - głosów). Pierwsze posiedzenie rady wyznaczono na poniedziałek.

MAŁOPOLSKIE

Wybory do Rady Miasta wygrała w Krakowie PO zdobywając 22 z 43 mandatów, PiS będzie miał 19 radnych, a dwóch Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Majchrowskiego.

Przewodniczący krakowskiej PO Paweł Sularz powiedział PAP, że decyzja, co do ewentualnej koalicji w Radzie Miasta zostanie podjęta po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich. Włodzimierz Pietrus, członek zespołu, który ma reprezentować PiS w negocjacjach koalicyjnych powiedział, że w piątek nie doszło do planowanego spotkania z przedstawicielami PO, ale do Platformy wysłany został faks ze składem zespołu PiS.

MAZOWIECKIE

W 60-osobowej radzie miejskiej Warszawy PO, zdobyła 27 mandatów, PiS - 22 mandaty. Do stołecznej rady 11 przedstawicieli wprowadziła Lewica i Demokraci.

O tym, jaka koalicja będzie rządziła stolicą dowiemy się zapewne po rozstrzygnięciu drugiej tury wyborów prezydenta Warszawy, gdy będzie jasne czy funkcję tę obejmie kandydat PiS Kazimierz Marcinkiewicz, czy przedstawicielka PO Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Przez kilka dni po pierwszej turze wyborów, liderzy PO - w tym szef partii Donald Tusk - twierdzili, że w radzie Warszawy nie będzie koalicji Platformy z lewicą.

Jednak w czwartek Gronkiewicz-Waltz powiedziała PAP, że jeśli wygra wyścig o fotel prezydenta stolicy, to nie wyklucza koalicji z lewicą w radzie miejskiej. Podkreśliła jednak, że "nie ma mowy o rozmowach koalicyjnych" przed niedzielną II turą głosowania. Tusk powiedział w piątek, że kwestia koalicji w radzie Warszawy rozstrzygnięta zostanie po niedzieli.

Z kolei Marcinkiewicz stwierdził na początku tygodnia, że "trudno sobie wyobrazić lepszą koalicję" w radzie miejskiej w stolicy niż PiS-PO. Podkreślił, że taka koalicja miałaby 49 mandatów w 60- osobowej radzie. W związku z czym - według niego - "idealnie możliwe" byłoby radykalne przyspieszenie w rozwiązywaniu problemów stolicy.

OPOLSKIE

W opolskiej Radzie Miasta zdecydowaną większość - 13 na 25 radnych ma PO, która ma też prezydenta - wybranego w pierwszej turze Ryszarda Zembaczyńskiego - i może rządzić Opolem samodzielnie. Druga siłą w Radzie jest PiS - ma 5 mandatów. Oba ugrupowania nie wykluczają utworzenia koalicji.

PODKARPACKIE

W 25-osobowej radzie Rzeszowa większość mają radni komitetu wyborczego prezydenta miasta Tadeusza Ferenca - 13. Prawdopodobnie wejdą w koalicje z radnymi dwóch mniejszych komitetów wyborczych, w efekcie będą mieli 16 głosów.

Przewodniczącym rady miasta ma zostać 30-letni Konrad Fijołek z komitetu wyborczego Ferenca. Fijołek był głównym organizatorem kampanii wyborczej Ferenca. W radzie PiS ma 8 radnych, a PO jednego.

PODLASKIE

W radzie miejskiej Białegostoku PO i PiS mają po 12 radnych, 4 ma lewica. Żadnych koalicji nie ma, a liderzy PO i PiS mówią o podjęciu oficjalnych rozmów dopiero po niedzieli, kiedy się rozstrzygnie, kandydat którego z tych ugrupowań zostanie prezydentem Białegostoku.

Bliżej może być do układu PO-Lewica (choć niekoniecznie w formie oficjalnej koalicji), zwłaszcza po deklaracji kandydata Lewicy i Demokratów na prezydenta Białegostoku, że nie zagłosuje na Marka Kozłowskiego, kandydata PiS. Liderzy PiS tuż po ogłoszeniu wyników wyborów deklarowali, że chcą współpracy w radzie, ale wykluczyli takową z lewicą.

POMORSKIE

W radzie miejskiej Gdańska, która liczy 34 osoby, większość ma PO. W radzie zasiądzie 21 radnych Platformy i 13 radnych PiS. Pierwsza sesja odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Ratuszu Głównego Miasta.

ŚLĄSKIE

W Katowicach, gdzie wybory wygrało ugrupowanie rządzącego prezydenta Piotra Uszoka, najbardziej prawdopodobna jest jego szeroka koalicja z PO i PiS. Forum Samorządowe i Piotr Uszok zdobyło 14 mandatów w 31-osobowej radzie, PO 10, PiS 5, a Lewica i Demokraci 2. Kształt koalicji przesądzi się podczas zaplanowanego na poniedziałek pierwszego posiedzenia rady.

Według nieoficjalnych informacji osób uczestniczących w rozmowach, prezydent Uszok rozmawiał już o koalicji zarówno z PO, jak i z PiS. Formalnie żadnego porozumienia nie podpisano, jednak nieoficjalnie wiadomo, że rozmowy z PiS zakończyły się sukcesem. Partia będzie miała swojego wiceprezydenta (mówi się o Michale Lutym, który rywalizował z Uszokiem o urząd prezydenta, ale na razie PiS szuka innego kandydata). Podobną propozycję złożono PO. Zachowają swoje stanowiska wiceprezydenci Krystyna Siejna i Józef Kocurek z ugrupowania Uszoka

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Przed zwołaną na poniedziałek sesją kieleckiej Rady Miasta kształt prawicowej koalicji w tym samorządzie nie jest jeszcze przesądzony. Główną osią sporu PiS z Porozumieniem Samorządowym prezydenta miasta Wojciecha Lubawskiego pozostaje stanowisko przewodniczącego rady. Zwycięskie PiS chce go dla siebie, PO jest gotowa poprzeć PiS, natomiast Porozumienie forsuje kandydaturę Tomasza Boguckiego - przewodniczącego rady minionej kadencji. W 28- mandatowej radzie Kielc PiS ma 10 miejsc, a PO, Porozumienie Samorządowe i SLD - po sześć.

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

PO prowadzi rozmowy na temat budowania koalicji w radzie miejskiej Olsztyna. Najprawdopodobniej w sobotę znane będą ich wyniki. Zbigniew Dąbkowski z olsztyńskie PO nie chciał jednak zdradzić w rozmowie z PAP jakiemu ugrupowaniu najbliżej do Platformy. W 25 osobowej radzie miejskiej PO zdobyła 10 mandatów, PiS - 6 , Lewica i Demokraci 4 mandaty i komitet Po prostu Olsztyn prezydenta Jerzego Małkowskiego - 5 mandatów.

WIELKOPOLSKIE

W radzie miejskiej Poznania wygrała PO - ma 19 na 37 mandatów. Radni tego ugrupowania decyzję o współpracy z radnymi innych klubów uzależniają od wyniku wyborów prezydenckich. W nieoficjalnych rozmowach mówią, że jeżeli zwycięży kandydatka PO Maria Pasło-Wiśniewska radni PO chcą wziąć odpowiedzialność za miasto i rządzić samodzielnie.

Jeżeli wygra obecny prezydent, kandydujący jako niezależny Ryszard Grobelny, radni PO chcą, rozmów z Grobelnym na tematy "programowo-personalne" i od ich powodzenia uzależniają "wzięcie współodpowiedzialności za miasto". "Byłoby jednak absurdem, gdybyśmy jako zwycięski klub mieli być w opozycji" - mówił w piątek PAP jeden z radnych PO.

ZACHODNIOPOMORSKIE

W 31-osobowej radzie miejskiej Szczecina zasiądzie 15 radnych PO, 10 radnych PiS i 6 radnych lewicy. Według posła PO Sławomira Nitrasa, to wybrany w II turze prezydent miasta "będzie tworzył większość" w radzie.

Według Nitrasa, wstępnie uzgodniono skład prezydium rady miejskiej Szczecina. Z Platformy pochodziłby przewodniczący i wiceprzewodniczący, a pozostałych dwóch wiceprzewodniczących miałyby dwa pozostałe kluby tj. PiS i lewica. (PAP)

mok/kop/ren/rof/ali/lis/jaw/jsz/mch/kyc/kob/kli/rut/mgm/rau/mab/ wos/ par/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)