Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Stowarzyszenie wydawców gazet: Coraz mniej wolności słowa

0
Podziel się:

Wolność słowa na świecie jest coraz bardziej
ograniczana - stwierdza Światowe Stowarzyszenie Wydawców Gazet
(WAN) w półrocznym raporcie, ogłoszonym przed rozpoczętymi w
niedzielę w Moskwie obradami 59. Światowego Kongresu Prasy i 13.
Światowego Forum Wydawców Gazet.

Wolność słowa na świecie jest coraz bardziej ograniczana - stwierdza Światowe Stowarzyszenie Wydawców Gazet (WAN) w półrocznym raporcie, ogłoszonym przed rozpoczętymi w niedzielę w Moskwie obradami 59. Światowego Kongresu Prasy i 13. Światowego Forum Wydawców Gazet.

WAN podkreśla w raporcie, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy zabito 38 dziennikarzy, w tym najwięcej - 16 - w Iraku, a w wielu krajach nasilają się naciski na środki masowego przekazu.

W dokumencie zwrócono uwagę, że w Nepalu, na Białorusi i w Etiopii aresztowano i pozbawiono wolności rekordową liczbę dziennikarzy, a w Chinach, na Kubie i w Erytrei w więzieniach przebywają ich dziesiątki.

"Ciągłe prawne nękanie prasy i ostre kontrole w telewizji naruszają wolność słowa w Rosji. Nie jest rzadkością zwalnianie z prasy prezenterów telewizyjnych za zbytnią otwartość. W listopadzie 2005 r. prezenterka moskiewskiej stacji telewizyjnej Ren-TV Olga Romanowa została zwolniona za protest przeciwko wewnętrznej cenzurze w stacji. Regularnie stosowanym narzędziem nękania prasy jest też szkalowanie" - podkreśla WAN.

Stowarzyszenie pisze, że antyrządowe protesty na Białorusi po marcowych wyborach prezydenckich doprowadziły do aresztowania w ciągu 2 tygodni ponad 30 dziennikarzy relacjonujących te wydarzenia, a działania służb specjalnych były skierowane także przeciwko dziennikarzom zagranicznym.

W 59. Światowym Kongresie Prasy i 13. Światowym Forum Wydawców Gazet, organizowanym przez WAN, bierze w tym roku udział około 1700 szefów największych gazet i instytucji medialnych z ponad 100 krajów. Obrady rozpoczęły się w niedzielę, ale oficjalne otwarcie nastąpi w poniedziałek. Kongres i Forum potrwają do środy.

Jak powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego Kongresu, szef rządowej Federalnej Agencji ds. Prasy, Radia, Telewizji i Wydawnictw "Rospieczat" Michaił Siesławinski, jednym z głównych tematów forum będzie wolność słowa i związana z nią odpowiedzialność prasy, "która najostrzej uwidoczniła się w związku ze +skandalem wokół karykatur+".

Wśród polskich uczestników Kongresu i Forum są między innymi redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Grzegorz Gauden i wiceprezes Agory Piotr Niemczycki.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)