Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzecznik Rady UE: Karta bez związku z prawem własności na Ziemiach Odzyskanych

0
Podziel się:

Karta Praw Podstawowych nie będzie podstawą
do tego, by Niemcy wysiedleni po wojnie z Polski mogli dochodzić
swoich praw majątkowych - zapewnił w czwartek w rozmowie z PAP
jeden z rzeczników Rady UE.

Karta Praw Podstawowych nie będzie podstawą do tego, by Niemcy wysiedleni po wojnie z Polski mogli dochodzić swoich praw majątkowych - zapewnił w czwartek w rozmowie z PAP jeden z rzeczników Rady UE.

Powiedział, że z analiz prawnych wynika, że "obie kwestie: zwrot majątków i prawa gwarantowane w Karcie, w żaden sposób nie są ze sobą związane".

"Karta się tym po prostu nie zajmuje" - powiedział rzecznik, prosząc o zachowanie anonimowości.

Jego zdaniem, Karta dotyczy przede wszystkim stanowienia i stosowania prawa przez organy Unii Europejskiej, zaś krajów członkowskich dotyczy tylko w zakresie, w jakim stosują one prawo UE.

"Unijne prawo nie zajmuje się kwestią prawa własności. To należy do krajów członkowskich - przypomniał rzecznik. - Po drugie, Karta nie działa wstecz i nie może dotyczyć wydarzeń, które miały miejsce tuż po II wojnie światowej".

Dlatego - podkreślił - art. 17 Karty gwarantujący prawo do własności nie jest zagrożeniem dla polskiej własności na Ziemiach Odzyskanych.

Art. 17 Karty Praw Podstawowych brzmi: "Każda osoba ma prawo do władania, używania, dysponowania i przekazania w drodze spadku swego mienia nabytego zgodnie z prawem. Nikt nie może być pozbawiony swego mienia, chyba że w interesie publicznym, w przypadkach i na warunkach przewidzianych w ustawie, za uczciwym odszkodowaniem wypłaconym we właściwym terminie. Korzystanie z własności może podlegać regulacji ustawowej, jeśli jest to konieczne ze względu na interes ogólny".

"Sytuacja pod tym względem jest jasna i oczywista, nie ma tu żadnych dwuznaczności" - podkreślił rzecznik.

Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga oceniła w środę, że zapisy Karty Praw Podstawowych stanowią "zagrożenie" dla mieszkańców Ziem Odzyskanych. Krytycznie oceniła zapowiedzi Platformy Obywatelskiej, że nowy rząd przyjmie Kartę w całości, wbrew decyzji obecnych władz, które przyłączyły się do tzw. brytyjskiego protokołu ograniczającego stosowanie Karty.

Zdaniem Fotygi, zapowiedzi PO są "szkodliwe dla Polski".

Przyjęta po raz pierwszy przez unijne instytucje w 2000 roku Karta Praw Podstawowych ma się stać, wraz z wejściem w życie Traktatu z Lizbony, dokumentem prawnie wiążącym o takiej samej randze jak traktaty. Jej uroczyste proklamowanie przez przywódców trzech unijnych instytucji: europarlamentu, Rady UE i Komisji Europejskiej nastąpi 12 grudnia w Strasburgu, dzień przed podpisaniem w Lizbonie Traktatu Reformującego UE.

Michał Kot (PAP)

kot/ ap/ mok/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)