Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Siemoniak: ściślejsza współpraca z Niemcami na Bałtyku i w obronie powietrznej

0
Podziel się:

Zacieśnienie polsko-niemieckiej współpracy wojskowej na Bałtyku i w obronie
przeciwrakietowej zapowiedział minister obrony Tomasz Siemoniak, który w środę w Berlinie
uczestniczył w konsultacjach międzyrządowych obu państw.

Zacieśnienie polsko-niemieckiej współpracy wojskowej na Bałtyku i w obronie przeciwrakietowej zapowiedział minister obrony Tomasz Siemoniak, który w środę w Berlinie uczestniczył w konsultacjach międzyrządowych obu państw.

"Rozmawialiśmy o dwóch obszarach zacieśnienia współpracy. Jeden dotyczy obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej, drugi zacieśnienia współpracy na Bałtyku, chodzi o współpracę marynarek wojennych, współpracę przy pozyskiwaniu nowych okrętów dla Polski i współpracę przemysłów stoczniowych" - powiedział minister PAP po rozmowach.

Przypomniał, że "Niemcy są jednym z naszych najbliższych partnerów, jeśli chodzi o współpracę obronną i w NATO, i w Unii Europejskiej", a czwartkowe spotkanie szefa MON z jego niemieckim odpowiednikiem Thomasem de Maiziere'em było kolejnym w tym roku. Zaznaczył, że współpraca wojskowa Polski i Niemiec ma się wpisywać w promowaną w NATO koncepcję smart defence, zakładającą tworzenie zdolności obronnych w grupach kilku państw, finansowane wspólnie i łatwiejsze do udźwignięcia dla budżetów narodowych.

"Chcielibyśmy, żeby współpraca sił morskich nie wyczerpywała się w rutynie ćwiczeń czy kupowaniu okrętów, ale żeby była to nowa jakość, wspólne podejście naszych dwóch państw do Bałtyku, w duchu smart defence" - podkreślił Siemoniak.

"Chcielibyśmy w kwietniu móc podpisać porozumienie, dotyczące obszarów współpracy, tak by wychodząc od wspólnego szkolenia, rozpoznania wspólnych ćwiczeń - co już robimy w ramach NATO - iść dalej i starać się wykorzystywać ten potencjał wspólnie na Bałtyku, który dla nas jest jedynym morzem, a dla Niemiec także jest obszarem strategicznym. Zaczynamy postrzegać Bałtyk jako wspólną odpowiedzialność, jeśli chodzi o sprawy bezpieczeństwa" - dodał.

Zaznaczył, że w rozmowach ministrów uczestniczyli dowódcy marynarek wojennych obu krajów, a zacieśnienie współpracy morskiej popierają premier Donald Tusk i kanclerz Angela Merkel.

Jak powiedział szef MON, "mocny mandat do współpracy ze strony szefów rządów" dotyczy także obszaru obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej. Minister zapowiedział przedstawienie "w ciągu najbliższych tygodni" propozycji wspólnego planu działania.

Dodał, że także ten projekt wpisuje się w koncepcję smart defence - "ma być spójny z tym, co już robią NATO i Stany Zjednoczone w sprawie obrony przeciwrakietowej". "Być może współpraca w tym obszarze będzie wymagać uzgodnień z innymi państwami i wciągnięcia ich do współpracy" - zaznaczył szef MON.

Podkreślił, że sprawy obronne należały do priorytetów środowych konsultacji międzyrządowych, dotyczących unijnego budżetu i współpracy polsko-niemieckiej w różnych obszarach.

W czwartek Siemoniak weźmie udział w rozmowach ministrów spraw zagranicznych i obrony Trójkąta Weimarskiego - Polski, Francji i Niemiec - w formule rozszerzonej o ministrów Hiszpanii i Włoch.(PAP)

brw/ itm/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)