Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski z Holguin m.in. o współpracy i relacjach gospodarczych

0
Podziel się:

#
Dochodzą informacje o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Kolumbii
#

# Dochodzą informacje o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Kolumbii #

06.02. Warszawa (PAP) - O stosunkach między Unią Europejską a Kolumbią oraz współpracy dwustronnej, w tym relacjach gospodarczych, rozmawiali w środę w Warszawie szefowie MSZ Polski i Kolumbii - Radosław Sikorski i MarĄa Angela Holguin.

Ministrowie omówili także sytuację społeczno-gospodarczą w Ameryce Łacińskiej oraz wydarzenia w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Ponadto Sikorski i Holguin rozmawiali o ostatnim styczniowym szczycie UE i Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (UE-CELAC) w Santiago de Chile - poinformowało MSZ w przesłanym PAP komunikacie.

Na szczycie Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) i UE 27 stycznia przywódcy ogłosili nowy sojusz strategiczny, zobowiązując się do promowania handlu i inwestycji. UE od lat pozostaje głównym inwestorem w państwach CELAC.

Resort podkreślił, że rozmowa ministrów dotyczyła również umowy o handlu między UE a Kolumbią i Peru. "Polska popiera umowę handlową Kolumbii z Unią Europejską. Nie przewidujemy problemów z jej ratyfikacją w polskim parlamencie" - zapewnił stronę kolumbijską Sikorski, cytowany w komunikacie MSZ.

Ministrowie - podał resort - podkreślili także szczególne znaczenie rozwoju naszych stosunków gospodarczych, w tym kontynuacji udanej współpracy w dziedzinie górnictwa i ratownictwa górniczego. "Ministrowie zgodzili się, że zwiększeniu wymiany handlowej i inwestycyjnej między Polską a Kolumbią służyć może Umowa o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi z jednej strony, a Kolumbią i Peru, z drugiej strony, która została podpisana przez UE, Kolumbię i Peru w dniu 26 czerwca 2012 roku i znajduje się obecnie na etapie ratyfikacji" - podkreślił resort.

Szefowa kolumbijskiej dyplomacji w ramach wizyty w Polsce będzie jeszcze rozmawiać m.in. z wicepremierem, ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim, marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, wicemarszałkiem Sejmu Jerzym Wenderlichem (SLD), a także z przewodniczącym sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną (PO) oraz przewodniczącą sejmowej komisji do spraw Unii Europejskiej Agnieszką Pomaską (PO).

Holguin spotka się także z podsekretarz stanu w MSZ Beatą Stelmach oraz towarzyszącą jej grupą polskich przedsiębiorców, którzy wzięli udział w misji gospodarczej w ub. roku. W listopadzie przeprowadzono polsko-kolumbijskie konsultacje polityczno-gospodarcze na szczeblu podsekretarzy stanu MSZ; rozmowom towarzyszyła wówczas misja gospodarcza polskich przedsiębiorców.

W środę minister spraw zagranicznych Kolumbii wygłosiła także wykład "Kolumbia. Kraj możliwości" w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie z inicjatywy PISM i ambasady Kolumbii w Polsce.

Kolumbia chce się otworzyć na inwestorów, oferując jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Ameryki Łacińskiej oraz najlepszą od 30 lat sytuację pod względem bezpieczeństwa - mówiła Holguin.

Według prognoz na 2013 r. Kolumbia zajmie czwarte miejsce w Ameryce Łacińskiej pod względem wysokości PKB; kolumbijskie PKB wzrosło w 2012 r. o ok. 4 proc., a w bieżącym roku jeszcze się zwiększy - wskazała szefowa kolumbijskiej dyplomacji.

Jednym z priorytetów kolumbijskiego rządu jest pogłębianie współpracy z dotychczasowymi partnerami w regionie, ale również nawiązywanie stosunków gospodarczych i współpracy z innymi regionami świata, m.in. z krajami azjatyckimi czy Unią Europejską - powiedziała szefowa kolumbijskiej dyplomacji, która składa w Polsce oficjalną wizytę.

Rząd w Bogocie chce inwestować przede wszystkim w górnictwo, turystykę, infrastrukturę, nowoczesne technologie i alternatywne źródła energii - podkreśliła. Jako możliwe pola współpracy z Europą, w tym z Polską, wskazała przede wszystkim górnictwo i projekty infrastrukturalne.

Uczestnictwo Kolumbii w regionalnych organizacjach gospodarczych, takich jak CELAC czy nowo utworzony Sojusz Pacyfiku, przyniesie krajowi nie tylko korzyści gospodarcze (np. zniesienie ceł), ale również zwiększy bezpieczeństwo jego granic - przekonywała minister spraw zagranicznych. Jako przykład podała współpracę z sąsiednią Wenezuelą w zwalczaniu zbrojnych partyzantek na słabo kontrolowanej granicy między tymi krajami.

W kontekście zwiększania bezpieczeństwa wewnętrznego minister Holguin wspomniała rozmowy pokojowe, jakie rząd od października ub. roku prowadzi z lewicową organizacją Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC). Jest to już czwarta próba zakończenia trwającego od lat 1960. konfliktu z FARC, w którym zginęło ok. 200 tys. ludzi.

Obecna inicjatywa ma większe szanse na powodzenie od tej sprzed 10 lat, ze względu na znaczne osłabienie lewicowej organizacji - zaznaczyła Holguin. Wskazała, że liczba bojowników FARC jest obecnie najniższa od powstania ruchu (mniej niż 8 tys. osób w porównaniu z 20 tys. w czasach świetności w latach 90.), a wojsko zabiło część jego dowódców. Ponadto - podkreśliła - rządowa polityka podnoszenia standardu życia mieszkańców odbiera FARC ideologiczne uzasadnienie ich działalności.(PAP)

akl/ sdd/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)