Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ślaskie: Park Miniatur otwarto w Żywcu

0
Podziel się:

24 miniatury budowli, od leśniczówek i dworów, po zamki i browar, które
wznieśli na Żywiecczyźnie i Śląsku Cieszyńskim dawni właściciele tych ziem: Komorowscy, Wielopolscy
i Habsburgowie, znalazły się w Parku Miniatur otwartym we wtorek w Żywcu (Śląskie).

24 miniatury budowli, od leśniczówek i dworów, po zamki i browar, które wznieśli na Żywiecczyźnie i Śląsku Cieszyńskim dawni właściciele tych ziem: Komorowscy, Wielopolscy i Habsburgowie, znalazły się w Parku Miniatur otwartym we wtorek w Żywcu (Śląskie).

Turyści wędrując alejkami parkowymi zobaczą między innymi artystyczne miniatury obiektów wzniesionych w Suchej Beskidzkiej - zamku i kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, pozostałości zamku zbudowanego w Lanckoronie w okresie panowania Kazimierza Wielkiego, który należał do Wielopolskich, a także habsburski pałac w Cieszynie i żywiecki zespół dworski.

Są także rzeźby mieszczki żywieckiej w stroju regionalnym, która trzyma miniaturę browaru i górala w stroju regionalnym dzierżącego miniaturę budynku dyrekcji Odlewni Żeliwa w Węgierskiej Górce

Park jest częścią realizowanego przez miejscowe starostwo projektu "Od Komorowskich do Habsburgów - utworzenie historycznego parku tematycznego w Żywcu".

W ramach projektu przede wszystkim gruntownie odrestaurowany został Nowy Zamek w Żywcu, zarówno wewnątrz, jak i też na zewnątrz. To klasycystyczny pałac wzniesiony w XIX wieku z polecenia arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga.

Park Miniatur znajduje się tuż obok Nowego Zamku, w parku Habsburgów.

Według rzecznika powiatu Krzysztofa Fiołka łączna wartość projektu wynosi ponad 13,3 mln zł. Z funduszy UE na ten cel trafiło ponad 11 mln zł, resztę pokrył samorząd Żywiecczyzny. (PAP)

szf/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)