Słoweńskie przewodnictwo UE potępiło w piątek dostępny w Internecie antyislamski film autorstwa skrajnie prawicowego holenderskiego deputowanego Geerta Wildersa, podkreślając, że służy on jedynie podżeganiu do nienawiści.
"Wolność słowa powinna być wykorzystywana w duchu poszanowania innych przekonań religijnych oraz poglądów. Wzajemna tolerancja i szacunek są uniwersalnymi wartościami, które powinniśmy pielęgnować. Sądzimy że działania takie jak wyżej wspomniany film służą jedynie podżeganiu do nienawiści" - głosi oświadczenie.
Zgodnie z zapowiedziami, Wilders opublikował w czwartek w Internecie swój antyislamski film pt. "Fitna", wywołujący duże kontrowersje jeszcze na długo przed jego udostępnieniem.
Trwający kilkanaście minut montaż zdjęć z zamachów z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, a także z 11 marca 2004 roku w Madrycie, bliżej niesprecyzowanych egzekucji dokonywanych w krajach muzułmańskich i cytatów z Koranu, można obejrzeć na stronie internetowej skrajnie prawicowej antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności (PVV), której Wilders jest szefem. Trafił on też do popularnego serwisu wideo YouTube.
Film znanego z antyislamskich wypowiedzi autora opisuje Koran jako "faszystowski". Telewizja holenderska odmówiła emisji materiału, którego zapowiadana treść już wzbudziła protesty w krajach islamskich a także sprzeciw holenderskiego rządu.
Premier Jan Peter Balkenende wyraził żal z powodu publikacji filmu. Minister spraw zagranicznych Maxime Verhagen ma poruszyć ten temat podczas rozpoczynającego się w piątek w Brdzie pod Lublaną nieformalnego spotkania szefów dyplomacji krajów UE.
Chodzi o to, by uniknąć powtórzenia fali niezadowolenia w świecie muzułmańskim, które na początku 2006 roku wywołała publikacja w duńskiej prasie obraźliwych dla muzułmanów karykatur proroka Mahometa. W krajach islamskich wzbudziły one wzburzenie, antyzachodnie nastroje i ostre protesty, w których zginęło ok. 150 ludzi.
Wilders przypomina w swoim filmie kontrowersyjną karykaturę, przeciwko czemu zaprotestował zresztą jej autor, duński rysownik Kurt Westergaard.
"Nie przemocą, ale w drodze otwartego dialogu opinii, z poszanowaniem wolności wypowiedzi, można pogłębić wzajemne zrozumienie i budować wzajemny szacunek - podkreśliło w piątek słoweńskie przewodnictwo UE. - W pełni popieramy stanowisko rządu Holandii w tej sprawie".
Rząd Iranu ostro potępił w piątek opublikowany w Internecie film, ubolewając nad "wendettą" przedstawicieli Zachodu przeciwko islamowi. Rzecznik irańskiego MSZ określił film jako "prowokację" i ostrzegł przed "reperkusjami". Wezwał rząd Holandii a także Unię Europejską "do działania, aby powstrzymać rozpowszechnianie filmu obraźliwego wobec islamu".
Michał Kot (PAP)
kot/ ap/