Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż: Wykształceni i bogatci dbają o zdrowie

0
Podziel się:
Sondaż: Wykształceni i bogatci dbają o zdrowie
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Polacy coraz bardziej dbają o zdrowy styl życia, ale szczególnie widoczne jest to wśród ludzi wykształconych, lepiej sytuowanych, mieszkających w miastach - wynika z sondażu TNS OBOP.

Badanych poproszono o podanie informacji dotyczących trybu życia w ciągu ostatnich kilku lat. 54 proc. z nich oceniło, że prowadzą taki sam styl życia jak dawniej - ani mniej, ani bardziej zdrowy. 31 proc. uznało, że żyje zdrowiej, 14 proc., że mniej zdrowo, a 1 proc. nie miało zdania.

Bardziej konkretne pytania zadane w sondażu dotyczyły: odżywiania, unikania stresu, uprawiania sportu i palenia. 55 proc. respondentów odpowiedziało, że odżywia się tak samo jak wcześniej, 34 proc. że zdrowiej, 10 proc. że mniej zdrowo, a 1 proc. nie miało na ten temat zdania. 44 proc. badanych stwierdziło, że w ich życiu jest tyle samo stresu co kilka lat temu, 22 proc., że zadbali o to, aby poziom stresu zmniejszyć zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym, 18 proc., że tylko w życiu osobistym, 4 proc., że tylko w pracy, zaś 12 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Większość badanych - 73 proc.- odpowiedziała, że w ciągu ostatnich kilku lat nie zaczęli uprawiać żadnego sportu, 15 proc., że zaczęło, a 11 proc., że w ostatnich kilku latach zaniechało uprawiania sporu lub aktywnych form wypoczynku.

Korzystna zmiana nastąpiła natomiast, jeśli chodzi o palenie tytoniu. 80 proc. pytanych nie zmieniło wprawdzie swoich przyzwyczajeń, a 8 proc. zaczęło palić, ale w tym samym czasie 11 proc. porzuciło nałóg. Tych, którzy w ostatnich kilku latach przestali palić, jest więc o 3 punkty proc. - więcej niż tych, którzy palić zaczęli.

Z sondażu TNS OBOP wynika, że zdrowiej zaczęło żyć najwięcej osób z wykształceniem wyższym i licencjackim (wzrost o 29 pkt proc.), następne miejsca zajęli Polacy z wykształceniem średnim i pomaturalnym (wzrost o 15 pkt proc.) i zasadniczym zawodowym (wzrost o 10 pkt proc.). Ostatnie miejsce przypadło osobom z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (wzrost o 6 pkt proc.).

W podziale na wybrane grupy społeczno-zawodowe najzdrowiej zaczęli żyć kierownicy i specjaliści - 35 proc. badanych, pracownicy administracji i usług - 16 proc., robotnicy - 7 proc. i prywatni przedsiębiorcy - 1 proc. Rolnicy natomiast nie zatroszczyli się o zdrowy tryb życia w ogóle.

Zebrane przez TNS OBOP dane pokazują, że tendencja do prowadzenia zdrowego trybu życia wyraźnie narastała wraz z poziomem wykształcenia (z wyjątkiem rzucenia palenia) i wielkością miejsca zamieszkania.

"Biorąc pod uwagę podział według grup społeczno- zawodowych uderza siła tendencji do zdrowego trybu życia w grupie kierowników i specjalistów oraz bardzo słaba w grupie prywatnych przedsiębiorców. Największy przyrost troski o zdrowe życie, i to pod każdym badanym względem, występuje wśród ludzi, którym się dobrze wiedzie pod względem materialnym. Wśród ludzi biednych tendencja ta jest trudno zauważalna" - podsumowuje raport TNS OPOB.

Badaniem objęto 1005, losowo wybranych, osób z całej Polski, w wieku 15 lat i więcej. Sondaż przeprowadzonego w dniach 7-11 sierpnia tego roku.(PAP)

awk/ itm/ woj/

zdrowie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)