Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Środa na Wiejskiej

0
Podziel się:

Sejm debatował w środę m.in. nad udzieleniem rządowi absolutorium za
wykonanie budżetu w 2008 r. Posłowie zajęli się także propozycjami zmian w ustawie o wychowaniu w
trzeźwości i zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności NIK w ubiegłym roku.

Sejm debatował w środę m.in. nad udzieleniem rządowi absolutorium za wykonanie budżetu w 2008 r. Posłowie zajęli się także propozycjami zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności NIK w ubiegłym roku.

W debacie nad absolutorium dla rządu posłowie pytali przedstawicieli rządu m.in. o środki dla szpitali. Odpowiadając im wiceminister zdrowia Jakub Szulc podkreślił, że dofinansowanie szpitali w 2008 r. kwotą 300 mln zł, do czego zastrzeżenia miała NIK, uratowało je przed upadłością.

Szulc powiedział, że negatywna opinia NIK wobec ubiegłorocznych wydatków Ministerstwa Zdrowia dotyczy Programu wzmocnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

Według przedstawionej w środę przez NIK analizy wykonania budżetu za 2008 r., pieniądze zostały wydane bez formalnej podstawy prawnej, błędna była metodologia podziału środków, poza tym środki otrzymały szpitale, które nie miały realnego planu naprawczego.

Wiceminister zdrowia wyjaśnił, że program został przyjęty przez rząd w 2007 i od tego roku jest realizowany. "Różnica jest taka, że pieniądze przeznaczone na realizację programu w roku 2007 były dwukrotnie niższe (...) Faktycznie zarzut NIK jest podnoszony od roku 2007" - dodał.

Według Szulca, rząd stoi przed wyborem, czy pozwolić szpitalom upaść, czy też je wspomóc. Jak dodał, gdyby nie pieniądze z MZ, to prawdopodobnie nie byłoby już np. szpitala uniwersyteckiego w Gdańsku.

Podczas debaty wiceminister rozwoju regionalnego Augustyn Kubik odpowiadał na pytania posłów dotyczące wykorzystania środków unijnych w 2008 r. Z informacji o wykonaniu ubiegłorocznego budżetu wynika, że dochody z tych środków zrealizowano tylko w 42 proc.

Według Kubika winne były m.in.: opóźnienie w zatwierdzaniu programów, brak uporządkowania prawnego, brak przygotowania projektów przez beneficjentów środków, opóźnienia w zatwierdzaniu przez Komisję Europejską wyników audytów. Dodał też, że latem 2007 r. zbyt optymistycznie zaplanowano dochody ze środków UE w 2008 r.

Wiceminister Finansów Elżbieta Suchocka-Roguska podkreślała podczas debaty, że rząd nie przewiduje zmian w waloryzacji emerytur i rent. Nie wykluczyła natomiast rozpoczęcia prac na wprowadzeniem w 2010 r. ulgi podatkowej na dzieci rolników.

Z kolei wiceminister obrony Czesław Piątas powiedział, że zarządzona przez resort finansów pod koniec ub.r. blokada wpływu środków do MON miała wpływ na opóźnienie płatności dla przemysłu zbrojeniowego. Według niego blokada nie pozostała bez wpływu na tegoroczny budżet MON. Resort podjął renegocjacje umów podpisanych z zakładami, ale tylko w jednym przypadku zmniejszono liczbę zamówionego sprzętu (z 12 do 8 samolotów Bryza). "Wspólnie z zakładami uzgodniliśmy nowe terminy płatności, tak by nie powodowały negatywnych skutków dla zakładów" - zapewnił.

Po zgłoszeniu poprawek, projekt uchwały o udzieleniu rządowi absolutorium trafił do komisji finansów publicznych. W jednej z poprawek klub PiS domaga się, aby w uchwale znalazł się zapis o "istotnych nieprawidłowościach" w wykonaniu budżetu za 2008 r. w części zdrowie. Komisja negatywnie zaopiniowała tę poprawkę.

Sejm wysłuchał w środę także sprawozdania Najwyższej Izby Kontroli z działalności w roku 2008 r. Posłowie ocenili, że jest to świetne studium funkcjonowania państwa, a wskazane przez NIK braki i nieprawidłowości powinny zostać szczegółowo omówione i wyeliminowane.

NIK kontrolowała m.in. szkoły i placówki oświatowe, wojskowe szkoły wyższe, placówki służby zdrowia, dworce kolejowe, a także funkcjonowanie administracji.

Posłowie debatowali ponadto nad senackim projektem zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Wszystkie kluby poparły projekt zakładający m.in. że osoba składająca zażalenie na przymusowe doprowadzenie do izby wytrzeźwień otrzyma prawo do uczestnictwa w posiedzeniu sądu, który będzie je rozpatrywał.

Jak podkreślali posłowie projekt - który popiera także rząd - gwarantuje zachowanie podstawowych praw konstytucyjnych i jego uchwalenie jest niezbędne.

Do dalszych prac w komisji trafił projekt tzw. dużej nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony - kolejny akt prawny związany z uzawodowieniem armii. W debacie wszystkie kluby poparły główne zapisy projektu.

Zawiera on kolejne zmiany związane z wprowadzeniem w 2010 roku armii zawodowej - zniesieniem służby nadterminowej, którą zastępuje służba kontraktowa, umożliwieniem służby wojskowej kobiet na zasadach ogólnych, utworzeniem Narodowych Sił Rezerwowych - możliwych do wykorzystania także na potrzeby zarządzania kryzysowego.

W projekcie nowelizacji zniesione zostaje przeszkolenie wojskowe studentów, a przysposobienie obronne w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zastąpione przedmiotem "edukacja dla bezpieczeństwa". (PAP)

mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)