Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Suchocka: słowa papieża o polsko-rosyjskim dokumencie - bez precedensu

0
Podziel się:

Słowa Benedykta XVI, który wśród najważniejszych wydarzeń minionego roku na
świecie wymienił pierwsze w historii wspólne orędzie Kościołów katolickiego i prawosławnego, nadały
temu dokumentowi nową rangę - uważa ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

Słowa Benedykta XVI, który wśród najważniejszych wydarzeń minionego roku na świecie wymienił pierwsze w historii wspólne orędzie Kościołów katolickiego i prawosławnego, nadały temu dokumentowi nową rangę - uważa ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

"Słowa Benedykta XVI nadają nową rangę temu oświadczeniu, gdyż do tej pory oceniano je jako akt bilateralny, nawet nie państwowy, ale pomiędzy Kościołami, z przełożeniem na relacje między narodami. Teraz wyraźne słowa papieża, który pozytywnie ocenia to wydarzenie, a co więcej - przedstawia jako swoisty wzór do naśladowania, są bardzo ważne" - powiedziała w poniedziałek PAP Suchocka o słowach papieża skierowanych do reprezentujących ponad 170 krajów przedstawicieli korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej.

Zdaniem ambasador wypowiedź papieża ma "wyraźne przesłanie o charakterze politycznym".

"Dokument polsko-rosyjski zyskał nowy wymiar w świetle tej wypowiedzi Benedykta XVI. Pamiętajmy, że to jest wypowiedź skierowana do całego korpusu dyplomatycznego, a zatem poprzez jego przedstawicieli chce się trafić do rządów - a więc ma ona zupełnie inny wymiar aniżeli wypowiedź na przykład podczas mszy" - zauważyła Suchocka. Jak dodała, słowa papieża na temat dokumentu są "wyjątkowe, podniosłe i bardzo istotne".

Ambasador przyznała, że zaskoczeniem było dla niej to, że wśród najważniejszych wydarzeń minionego roku na świecie papież wymienił pierwsze w historii wspólne orędzie Kościołów katolickiego i prawosławnego, podpisane w Warszawie w sierpniu przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Józefa Michalika i patriarchę Moskwy i całej Rusi Cyryla I.

Suchocka zwróciła też uwagę, że do tej pory w żadnym z wystąpień Benedykta XVI do korpusu dyplomatycznego nie było tak wyraźnego odniesienia do Polski.

W przemówieniu do reprezentujących ponad 170 krajów przedstawicieli korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej papież powiedział, że dokument podpisany w Warszawie "jest mocnym znakiem danym przez wierzących na rzecz wspierania relacji między narodami rosyjskim i polskim".

Czterodniowa wizyta Cyryla I, podczas której podpisany został dokument, była pierwszą w historii wizytą patriarchy moskiewskiego i całej Rusi w Polsce.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ awl/ mc/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)