Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Ruszyła kampania "4 pory roku dla zdrowia"

0
Podziel się:

Kampania Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz
aktywnej profilaktyki "4 pory roku dla zdrowia" ruszyła we wtorek
w województwie świętokrzyskim. Akcja ma zachęcić mieszkańców do
udziału w badaniach profilaktycznych.

Kampania Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz aktywnej profilaktyki "4 pory roku dla zdrowia" ruszyła we wtorek w województwie świętokrzyskim. Akcja ma zachęcić mieszkańców do udziału w badaniach profilaktycznych.

Świętokrzyski oddział NFZ realizuje aktualnie pięć programów profilaktycznych: raka piersi i raka szyjki macicy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, chorób układu krążenia oraz program wczesnej kompleksowej pomocy dziecku zagrożonemu niepełnosprawnością i jego rodzinie.

W ramach kampanii do mieszkańców regionu trafią 42 tys. ulotek i 2,5 tys. plakatów, na których do udziału w badaniach profilaktycznych namawiają znane osoby: Alina Janowska, Ewa Błaszczyk, Zbigniew Wodecki i Grzegorz Piechna. Do akcji włączyły się kieleckie dziennikarki, których zdjęcie znajdzie się na plakatach zachęcających kobiety do robienia badań cytologicznych.

NFZ wyśle również mieszkańcom kwalifikującym się do konkretnych programów listy z zaproszeniami na badania. Ponadto w ramach kampanii odbędą się szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek, gdyż zdaniem organizatorów ważne jest również, aby pracownicy służby zdrowia w przychodniach namawiali pacjentów do udziału w badaniach.

Prof. Marianna Janion ze Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii uważa, że w Polsce nie ma systemu profilaktyki. Wyraziła nadzieję, że rozpoczynająca się kampania jest początkiem takiego systemu. Jej zdaniem, medycyna profilaktyczna jest najlepszym sposobem zmniejszenia kosztów, jakie państwo ponosi na ratowanie zdrowia i życia.

Według prof. Janion, ważne jest, aby trafić z profilaktyką do ludzi, którzy czuję się zdrowo i nic im nie dolega. Kardiolog podkreśliła, że niewielka jest wiedza Polaków na temat chorób układu krążenia; mało kto ma świadomość np., że choroba serca jest pierwszym "killerem" kobiet, a poziom cholesterolu należy sprawdzać już od 20 roku życia.

Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Stanisław Góźdź, powiedział, że obecnie w Polsce odsetek wyleczenia osób chorych na nowotwory złośliwe wynosi 30 proc., a w Europie i USA - 60 proc. i więcej. Onkolog podkreślił, że zarówno raka piersi, jak i raka szyjki macicy można wykryć we wczesnym stadium. Tymczasem 70 proc. pacjentek trafia do specjalisty gdy rak piersi jest zaawansowany, a onkolodzy ze Skandynawii przyjeżdżają do Polski, żeby zobaczyć, jak wygląda rak szyjki macicy.

NFZ chce włączyć do kampanii na rzecz profilaktyki różne środowiska. Np. policjanci ze świętokrzyskiej drogówki będą wręczać ulotki kierowcom - poinformowała rzeczniczka Funduszu w regionie Beata Ryń.(PAP)

agn/ hes/

zdrowie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)