Unia Europejska ostatecznie przyjęła we wtorek dwa porozumienia z Gruzją: o ułatwieniach wizowych na krótkie pobyty w krajach strefy Schengen, które obniża do 35 euro koszt wydania wizy oraz o readmisji. Oba wejdą w życie 1 marca br.
Porozumienie wizowe zdecydowanie ułatwi procedury otrzymywania wiz dla pewnych kategorii osób (krewnych, biznesmenów, naukowców, studentów i dziennikarzy). Dla wszystkich procedury mają być szybsze - decyzja o wydaniu wizy nie powinna przekraczać 10 dni.
Porozumienie oznacza też obniżenie opłaty - za wydanie trzymiesięcznej wizy Schengen Gruzini teraz będą płacić 35 euro - zamiast dotychczasowych 60 euro. Natomiast krewni, emeryci, dzieci poniżej 12. roku życia, niepełnosprawni i dziennikarze będą zupełnie zwolnieni z opłaty.
Jednocześnie zniknie paradoks, że mieszkańcy Osetii Południowej i Abchazji, mający paszporty rosyjskie, podróżują do UE łatwiej niż Gruzini, bo Rosja już wcześniej wynegocjowała z Brukselą umowę o ułatwieniach wizowych.
Komisja Europejska na wniosek państw UE już jesienią 2008 roku rozpoczęła negocjacje w sprawie porozumienia o ułatwieniach wizowych i readmisji z Gruzją. Był to rezultat szczytu unijnego z 1 września 2008 roku, na którym przywódcy państw UE postanowili zintensyfikować stosunki z Gruzją po konflikcie rosyjsko-gruzińskim. W negocjacjach podejście KE było zrównoważone: z jednej strony obywatele gruzińscy będą łatwiej i taniej podróżować do UE, ale z drugiej strony Gruzja zgodziła się na odsyłanie do kraju pochodzenia osób nielegalnie przebywających w UE.
Oba porozumienia zostały wynegocjowane i podpisane z Gruzją w 2010 roku, a w grudniu niezbędnej aprobaty udzielił też Parlament Europejski. We wtorek formalnie i ostatecznie przyjęła je Rada UE. Wejdą w życie 1 marca.
Z Brukseli Inga Czerny (PAP)
icz/ ro/