Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE-Traktat: Europoseł Duff chce daty końcowej dla Joaniny

0
Podziel się:

Brytyjski eurodeputowany Andrew Duff, który
reprezentuje Parlament Europejski podczas prac nad nowym traktatem
UE, chce, by wzmocniony na prośbę Polski mechanizm opóźniania
decyzji (tzw. kompromis z Joaniny) mógł być w przyszłości obalony.

Brytyjski eurodeputowany Andrew Duff, który reprezentuje Parlament Europejski podczas prac nad nowym traktatem UE, chce, by wzmocniony na prośbę Polski mechanizm opóźniania decyzji (tzw. kompromis z Joaniny) mógł być w przyszłości obalony.

Uzyskany przez PAP w poniedziałek dokument z postulatami Duffa na trwającą Konferencję Międzyrządową (IGC) zawiera apel, by w nowym Traktacie Reformującym UE znalazła się klauzula przewidująca zupełne uchylenie kompromisu z Joaniny, jeśli decyzję taką podejmą w przyszłości kraje członkowskie.

Zdaniem Duffa wzmocniony na prośbę Polski kompromis z Joaniny jest - jak czytamy w dokumencie - "absurdalny". Dla brytyjskiego liberała ten mechanizm może okazać się bowiem niebezpieczny, gdyż daje, zwłaszcza dużym krajom, możliwość blokowania przez kilka miesięcy praktycznie każdej decyzji w UE.

Na wniosek Polski przywódcy państw UE zgodzili się na szczycie 21- 22 czerwca w Brukseli na wprowadzenie zasad ułatwiających zastosowanie kompromisu z Joaniny (Janiny - od miejscowości w Grecji), określanego jako hamulec bezpieczeństwa. Umożliwia on krajom odwlekanie decyzji przez "rozsądny czas", nawet jeśli nie mają one wystarczającej mniejszości blokującej. Od 1 kwietnia 2017 roku ten hamulec bezpieczeństwa będą mogły uruchomić kraje zamieszkane przez 19,25 proc. ludności (55 proc. z 35 proc.).

W przeciwieństwie do projektu eurokonstytucji, który przewidywał tymczasowy charakter tego hamulca bezpieczeństwa (kraje członkowskie miały po 2014 zdecydować o tym w głosowaniu), mandat nowego traktatu nie zakłada żadnej daty końcowej.

"Nie możemy się na to zgodzić, zwłaszcza jeśli Polsce uda się wpisać ten mechanizm do traktatu (teraz jest jedynie w deklaracji dołączonej do projektu nowego Traktatu Reformującego UE - PAP)" - tłumaczy Duff.

Zdaniem polskiego dyplomaty postulat Duffa nie ma szansy na realizację. "To by była zmiana postanowień mandatu ze szczytu" - powiedział PAP, wskazując, że eurodeputowani są jedynie obserwatorami podczas prac IGC, a decyzje podejmują przywódcy państw UE.

PE będzie jednak musiał ratyfikować nowy traktat.

Duff jest jednym z trzech eurodeputowanych wybranych przez PE jako obserwatorzy podczas prac IGC. Pozostali to niemiecki chadek Elmar Brok i hiszpański socjalista Enrique Baron Crespo.

W najbliższy piątek i sobotę w Viana de Castelo koło Porto odbędzie się pierwsze po wakacjach posiedzenie ministrów spraw zagranicznych UE poświęcone nowemu traktatowi. Wezmą w nim udział obserwatorzy z PE. Zakończenie prac IGC i podpisanie nowego traktatu zaplanowano na 18 października w Lizbonie.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)