Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: 5 października znana będzie nowa data rozszerzenia strefy Schengen

0
Podziel się:

5 października znana będzie nowa,
orientacyjna data pełnego wejścia nowych członków Unii
Europejskiej do strefy Schengen i zniesienia kontroli na granicach
wewnętrznych UE - podała w poniedziałek Komisja Europejska.

*5 października znana będzie nowa, orientacyjna data pełnego wejścia nowych członków Unii Europejskiej do strefy Schengen i zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych UE - podała w poniedziałek Komisja Europejska. *

Jak wiadomo od kilku miesięcy, planowany dotychczas termin - jesień 2007 roku - wejścia Polski i innych nowych krajów UE do strefy Schengen nie zostanie dotrzymany.

Opóźnienie to wynik problemów z rozbudową centralnej bazy danych strefy Schengen (tzw. SIS II) w Strasburgu. Bez tej bazy system nie będzie w pełni "operacyjny". Dopóki to nie nastąpi, kontrole na granicach wewnętrznych UE nie zostaną zniesione.

W lipcu komisarz UE ds. sprawiedliwości Franco Frattini poinformował, że SIS II wystartuje z opóźnieniem "w związku z interoperacyjnością systemu centralnego i narodowych". Powołano specjalną grupę roboczą, by rozwiązać problem.

W poniedziałek rzecznik komisarza Friso Roscam Abbing powiedział, że nowy kalendarz - najpierw data "operacyjności" systemu, a potem zniesienia kontroli - zostanie przedstawiony ministrom spraw wewnętrznych UE na spotkaniu 5 października w Luksemburgu.

Między połączeniem systemów informatycznych wszystkich krajów strefy Schengen a całkowitym zniesieniem kontroli na granicach musi minąć kilka miesięcy. Komisja Europejska zapewnia, że robi wszystko, by opóźnienie było jak najmniejsze. Eurokraci mają nadzieję, że dwumiesięczny poślizg w uruchomieniu systemu SIS II umożliwi zniesienie kontroli na granicach lądowych na przełomie 2007 i 2008 roku, a w przypadku granic lotniczych - w marcu 2008 roku.

Polska, podobnie jak jej partnerzy z Grupy Wyszehradzkiej, zapewnia, że jest gotowa na wejście do SIS II w przewidzianym terminie, tj. w marcu 2007 roku. Po spotkaniu w zeszłym tygodniu ministrów spraw zagranicznych Gruby Wyszehradzkiej w Bratysławie szef czeskiej dyplomacji Alexandr Vondra oświadczył, że Grupa uczyni wszystko, by termin pełnego przystąpienia do strefy Schengen został dotrzymany.

Polska wiceminister spraw zagranicznych Barbara Tuge-Erecińska podkreśliła, że inny termin niż przewidziany byłby "nie do przyjęcia".

W niedzielę po spotkaniu w Helsinkach premiera Jarosława Kaczyńskiego z czeskim premierem Mirkiem Topolankiem rzecznik rządu Jan Dziedziczak powiedział PAP, że obaj szefowie rządów zgadzają się, że problem wejścia do sfery Schengen nie ma charakteru merytorycznego, a czysto polityczny. "Ten problem nie leży w Europie Środkowej, tylko w Brukseli" - dodał.

Komisja Europejska nie komentuje tej wypowiedzi. "Problem jest wysoce techniczny" - powiedział Abbing, na pytanie czy odpowiedzialność za opóźnienia leży po stornie Brukseli czy państw członkowskich.

Budowa SIS II jest niezbędna, bo funkcjonujący obecnie system SIS nie jest w stanie pomieścić danych z nowych krajów członkowskich. SIS II od początku rodzi się w bólach, a kraje członkowskie i Komisja Europejska wzajemnie obwiniają się o spowodowanie opóźnień.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)