Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Dziewięciu laureatów nagrody dziennikarskiej PE

0
Podziel się:

Dziewięciu laureatów odebrało w piątek w
Brukseli nagrody dziennikarskie Parlamentu Europejskiego.
Zwycięzcami pierwszej w historii edycji konkursu zostali
przedstawiciele Danii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii,
Finlandii i Rumunii.

*Dziewięciu laureatów odebrało w piątek w Brukseli nagrody dziennikarskie Parlamentu Europejskiego. Zwycięzcami pierwszej w historii edycji konkursu zostali przedstawiciele Danii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Finlandii i Rumunii. *

Nagrodę przyznano w czterech kategoriach: prasa, internet, telewizja i radio. Każdy ze zwycięzców otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. euro.

W pierwszej z kategorii, Kirsten Woernle (GEOWissen, Niemcy) została wyróżniona za artykuł poświęcony tłumaczom w PE pt. "Wieża Babel nowego wieku", a Wolfgang Boehm (Die Presse, Austria) za edytorial "Między Schengen, strachem i wolnością" o rozszerzeniu strefy Schengen o nowe kraje.

W kategorii internet, Pete Pakarinen (Verkkouutiset, Finlandia) dostał nagrodę za artykuł "Tysiąc dolców za ryzykowną podróż morską - Europa wobec fali imigracji", w którym poszukiwał rozwiązania problemu nielegalnej imigracji do państw UE.

Przedstawicieli brytyjskiej telewizji BBC PE wyróżnił za jej cotygodniowy program polityczny "Rekord: Europa", a Larsa Feldballe Petersena z duńskiej TV2 - za wysoko ocenioną audycję "Bitwa przeciwko chemikaliom" o wprowadzaniu w życie unijnej dyrektywy REACH.

W ostatniej kategorii - radio - nagrodzona została para dziennikarzy z najnowszego państwa członkowskiego UE - Rumunii: Andreea Manzat i Mircea Radu Lipovan z Radia Iasi za audycję poświęconą przygotowaniom i wprowadzaniu w codzienną praktykę rumuńskiej wsi Wspólnej Polityki Rolnej.

"Jednym z celów tej nagrody jest przyczynienie się do lepszej komunikacji między Unią i jej obywatelami" - powiedział szef PE Hans-Gert Poettering wręczając laureatom nagrody. Zwrócił uwagę, że to właśnie dziennikarze informują społeczeństwa swoich krajów o decyzjach, które zapadają co prawda w unijnych instytucjach, ale dotyczą codziennego życia obywateli w każdym z krajów członkowskich.

Poettering podkreślił m.in. potrzebę "krytycznego oka" dziennikarzy, a także fakt, że Parlamentowi potrzebna jest wolność prasy, pluralizm mediów i niezależność sądów.

Piątkowy finał w Brukseli poprzedził wstępny etap konkursu w poszczególnych krajach.

Do nagrody zostało nominowanych 70 zwycięzców konkursu na poziomie narodowym, z 27 państw. Wszystkie prace zgłoszone do konkursu musiały być opublikowane lub wyemitowane między 1 maja 2007 roku a 30 kwietnia 2008 roku. Polskie jury wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach - prasa, radio i internet. Nie nominowano żadnej pracy w kategorii programów telewizyjnych.

Serwis Polskiej Agencji Prasowej o Unii Europejskiej - EuroPAP - został wybrany jako najlepsza strona internetowa.

Jacek Pawlicki z "Gazety Wyborczej" został nominowany w kategorii "prasa", za cykl artykułów o Unii Europejskiej, zwłaszcza za materiały "Analiza Unii Europejskiej na Nowy Rok" i "Polski problem w Europie".

W kategorii programów radiowych jury postanowiło nominować cykl audycji radiowych "Brukselka" autorstwa Przemysława Naze.

Barbara Bodalska (PAP)

bba/ agt/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)