Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: KE solidaryzuje się z rodzinami zaginionych i molestowanych dzieci

0
Podziel się:

Komisja Europejska solidaryzuje się z
rodzinami zaginionych i molestowanych seksualnie dzieci i
podkreśla, że nie można tracić nadziei. Takie przesłanie ogłosiła
w środę, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Dzieci Zaginionych.

*Komisja Europejska solidaryzuje się z rodzinami zaginionych i molestowanych seksualnie dzieci i podkreśla, że nie można tracić nadziei. Takie przesłanie ogłosiła w środę, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Dzieci Zaginionych. *

W środę wielu pracowników Komisji przypięło do swoich ubrań małą niezapominajkę - symbol solidarności z rodzinami dzieci zaginionych i wykorzystywanych seksualnie.

Nie ma dokładnych statystyk odnośnie do liczby zaginięć, ale dane policji i organizacji działających na rzecz dzieci w poszczególnych krajach pokazują, że problem jest bardzo poważny.

Fundacja ITAKA, która w Polsce zajmuje się problemem osób zaginionych, podaje, że w Polsce rocznie przepada bez wieści ponad dwadzieścia tysięcy ludzi, z tego połowa to młodzież. Ocenia też, że główną przyczyną zaginięć nie są morderstwa, ale choroby psychiczne lub problemy rodzinne.

Komisja przypomniała, że stara się podejmować działania, które mogą się przyczynić do zmniejszenia liczby dzieci cierpiących z różnych powodów. W ramach unijnego programu Dafne II kraje członkowskie wymieniają się doświadczeniami w zakresie ochrony dzieci i młodzieży, poprawiania świadomości społecznej na temat zagrożeń i wspierania ofiar.

Dafne II koncentruje się na problemach związanych z przemocą w rodzinie i szkole, przemocą seksualną wobec dzieci i młodzieży, handlem ludźmi, szkodliwymi treściami w internecie. Komisja szacuje, że wiele z inicjatyw legislacyjnych w poszczególnych krajach członkowskich, mających na celu zapobieganie krzywdzeniu dzieci i młodzieży, jest przynajmniej w części efektem Dafne II.

Na lata 2007-13 zaproponowany będzie nowy program - Dafne III z budżetem w wysokości 114 mln euro.

Badania pokazały, że kluczowe dla znalezienia osoby zaginionej jest przekazanie policji informacji w pierwszych godzinach zaginięcia. Komisja pracuje nad tym, aby w całej UE obowiązywał jeden numer telefoniczny (116) przeznaczony do informowania policji o zaginięciach i seksualnym wykorzystywaniu dzieci i młodzieży.

Katarzyna Rumowska (PAP)

ktt/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)