Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Min. Woźniak: energia narzędziem rosyjskiej polityki

0
Podziel się:

Rosja wykorzystuje surowce energetyczne jako
polityczne narzędzie nacisku - powiedział w czwartek w Brukseli
minister gospodarki Piotr Woźniak na konferencji poświęconej
polityce energetycznej na świecie.

Rosja wykorzystuje surowce energetyczne jako polityczne narzędzie nacisku - powiedział w czwartek w Brukseli minister gospodarki Piotr Woźniak na konferencji poświęconej polityce energetycznej na świecie.

Komisja Europejska powtarza, że uważa Rosję za wiarygodnego partnera.

Jako przykład polski minister podał oficjalną strategię rozwoju rosyjskiego sektora gazowego, z której wprost wynika, że polityka energetyczna ma służyć także realizacji celów politycznych.

"Energia to nie tylko kwestia podaży i popytu. Trzeba się zmierzyć z wyzwaniami politycznymi, które są u podłoża kwestii energetycznych" - powiedział minister na konferencji zorganizowanej przez brukselską organizację "Friends of Europe".

Przypomniał też, że konsekwencją sporu o ceny gazu między Rosją a Ukrainą zeszłej zimy były zakłócenia dostaw surowca do Polski i innych krajów UE.

"W niektórych sprawach oczekiwalibyśmy od Rosji więcej przejrzystości w podejmowaniu decyzji, ale nie mogę powiedzieć, by Rosja wywierała na UE jakąkolwiek presję w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Nie mogę powiedzieć, że Rosja nadużywa (do tego celu) dostaw energii" - powiedział PAP unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs, który wziął udział w dyskusji z Woźniakiem.

"Pytanie o używanie energii jako narzędzia politycznego nacisku nie będzie się mogło pojawić, kiedy podpiszemy z Rosją nowe całościowe porozumienie o współpracy (którego negocjacje mają zacząć się w przyszłym roku) - dodał komisarz. - Uważam Rosję za wiarygodnego partnera i takie przekonanie będzie podstawą naszej dalszej współpracy" - dodał.

Komisja Europejska wciąż podkreśla, że stosunki UE-Rosja w zakresie energii powinny opierać się na zasadach wzajemności i niedyskryminacji w dostępie do rynków i infrastruktury. W zamian za umożliwienie Rosji tworzenia własnych sieci dystrybucji w UE, żąda od Rosji dostępu do jej rurociągów oraz otwarcia dla unijnych inwestorów.

Wiceminister spraw zagranicznych Witold Sobkow powiedział w czwartek w Warszawie zagranicznym korespondentom z Brukseli, że Polska rozważa zablokowanie rozpoczęcia negocjacji z Rosją w sprawie nowego globalnego porozumienia, które zaplanowane jest na szczycie UE-Rosja 24 listopada w Helsinkach.

Polska - powiedział dalej Sobkow, co potwierdziły PAP obecne na spotkaniu polskie źródła dyplomatyczne - decyzję uzależnia od zobowiązania się Rosji do przestrzegania postanowień Europejskiej Karty Energetycznej i protokołu tranzytowego, które dają europejskim inwestorom dostęp do rosyjskich rynków i infrastruktury. Polska ostro stawia także sprawę restrykcji handlowych nałożonych przez Rosję na polskie artykuły rolne.

Michał Kot i Inga Czerny (PAP)

kot/ icz/ ro/ rod/

energia
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)