Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Słowenia liczy, że Serbia wybierze kurs na zbliżenie z Unią

0
Podziel się:

Słowenia, która przewodniczy obecnie
UE, a także szef unijnej dyplomacji wyrazili w poniedziałek
nadzieję, że w drugiej turze wyborów prezydenckich Serbowie
wybiorą zbliżenie z Unią.

Słowenia, która przewodniczy obecnie UE, a także szef unijnej dyplomacji wyrazili w poniedziałek nadzieję, że w drugiej turze wyborów prezydenckich Serbowie wybiorą zbliżenie z Unią.

3 lutego ultranacjonalista Tomislav Nikolić zmierzy się z obecnym prezydentem Borisem Tadiciem. W pierwszej turze Nikolić - eurosceptyk i zwolennik zbliżenia z Rosją - otrzymał 39,96 procent poparcia, a prozachodni Tadić - 35,41 procent (po przeliczeniu 98,68 procent głosów).

"Mamy nadzieję, że Serbia wybierze europejską przyszłość" - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka prasowa słoweńskiego przewodnictwa, gratulując Serbom wysokiej frekwencji w wyborach, sięgającej 61 proc.

"Mamy wielką nadzieję, że dojdzie do zbliżenia Belgradu z UE: stosunki z Serbią są bardzo dobre i bardzo chcielibyśmy, aby zbliżyła się do Unii; wierzę, że tego samego chce większość Serbów" - powiedział ze swej strony unijny minister spraw zagranicznych Javier Solana.

Solana, który pogratulował Serbom wysokiej frekwencji w pierwszej turze, nie wymienił ani nazwiska Tadicia, ani Nikolicia. Jak pisze agencja AFP, pokazuje to ostrożność, z jaką Unia popiera w tych wyborach prozachodniego Tadicia, obawiając się, by wyraźne poparcie nie obróciło się przeciwko obecnemu prezydentowi.

Solana dodał, że "nie może na tym etapie powiedzieć", czy unijni ministrowie spraw zagranicznych na spotkaniu 28 stycznia podpiszą z Serbią porozumienie o stabilizacji i stowarzyszeniu. Wcześniej UE zapowiadała, że je podpisze, jeśli Belgrad "będzie w pełni współpracować" z ONZ-owskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, to znaczy schwyta poszukiwanego przez trybunał byłego dowódcę Serbów bośniackich z czasów wojny, gen. Ratko Mladicia.

Podpisaniu porozumienia sprzeciwiła się przede wszystkim Holandia, lecz Słowenia jako przewodnicząca UE stara się ją przekonać, jak ważne jest zbliżenie z Serbią.

Tymczasem władze serbskie chcą poprosić UE o "zrozumienie" sytuacji i podpisanie porozumienia mimo niepowodzeń w zatrzymaniu podejrzanych o zbrodnie wojenne, w tym Mladicia. W poniedziałek Rasim Ljaljić, przedstawiciel serbskiego rządu ds. współpracy z trybunałem haskim, zapowiedział, że uda się w tym tygodniu na rozmowy w tej sprawie do Brukseli. (PAP)

jo/ kar/ 5031, 5733

unia
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)