Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Telekomunikacja - polska sprawa przed unijnym trybunałem

0
Podziel się:

Do Trybunału Sprawiedliwości UE
w Luksemburgu wpłynęła w czwartek skarga przeciwko Polsce za
nieprzestrzeganie unijnych przepisów telekomunikacyjnych.

Do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wpłynęła w czwartek skarga przeciwko Polsce za nieprzestrzeganie unijnych przepisów telekomunikacyjnych.

Komisja Europejska (KE) zarzuca nam brak książki telefonicznej obejmującej użytkowników wszystkich sieci - komórkowych i stacjonarnych.

Chodzi o brak transpozycji do polskiego prawa unijnej dyrektywy z 2002 roku, o czym KE wielokrotnie informowała polski rząd. Ponieważ procedury polubowne nie przyniosły rezultatu, KE już w lipcu poinformowała, że skieruje sprawę do Trybunału.

Komisja Europejska uważa, że istnienie w Polsce kilku oddzielnych spisów abonentów jest niewystarczające. Polska jest zobowiązana unijnym prawem do zapewnienia konsumentom dostępu do jednego spisu, obejmującego różnych operatorów. Forma udostępniania danych jest bez znaczenia: może to być tradycyjna książka telefoniczna, infolinia, albo strona internetowa.

KE ubolewa, że w Polsce w prowadzonym przez Telekomunikację Polską ogólnokrajowym biurze numerów nie ma możliwości uzyskania informacji np. o abonentach sieci Plus. Tymczasem ktoś, kto szuka numeru telefonu znajomego, nie musi wiedzieć, z jakiej sieci on korzysta.

Zgodnie z unijnym prawem, w spisie telefonów powinny być dane wszystkich użytkowników sieci stacjonarnych (chyba że tego nie chcą - zasada opt-out) oraz komórkowych, w tym tych, którzy używają telefonów na kartę - o ile wyrażą takie życzenie (tzw. zasada opt-in).

Z tych samych powodów KE skierowała też do Trybunału sprawę przeciwko Łotwie.

Polsce grozi jeszcze inna sprawa w Luksemburgu z zakresu telekomunikacji. Chodzi o to, że mimo ponagleń KE polskie prawo nie respektuje wszystkich unijnych przepisów o zakresie uprawnień regulatora rynku, czyli obecnego Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a także o stosunkach panujących między operatorami.

Naciski Komisji Europejskiej przynoszą jednak efekty. W czwartek KE zamknęła postępowanie, które zmusiło polskie władze do zapewnienia prawa do zachowania numeru telefonu przy zmianie operatora - taka możliwość już istnieje. Dla Brukseli to jedno z zasadniczych uprawnień użytkowników telefonów. Aby je wyegzekwować, KE także była gotowa skierować sprawę do Luksemburga.

Inga Czerny i Michał Kot (PAP)

icz/ kot/ ap/ jra/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)