Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

VIII Światowy Zlot ZHP działającego poza granicami kraju

0
Podziel się:

Ponad 1,5 tys. młodzieży z 12 krajów uczestniczy w Polsce w VIII Światowym
Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami kraju. Zlot zorganizowano z okazji
setnej rocznicy istnienia polskiego ruchu skautowego.

Ponad 1,5 tys. młodzieży z 12 krajów uczestniczy w Polsce w VIII Światowym Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami kraju. Zlot zorganizowano z okazji setnej rocznicy istnienia polskiego ruchu skautowego.

Tegoroczny Zlot odbywa się pod nazwą "Twierdza", a jego hasło to: "Czuwajmy, wierni twierdz obrońce ...". W Zlocie biorą udział polscy harcerze i harcerki m.in. z Argentyny, Australii, Francji, Kanady, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Młodzi ludzie spędzą na wspólnych zajęciach dwa tygodnie. Spotkają się także z harcerzami z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu.

Oficjalne otwarcie Zlotu odbyło się 27 lipca nad Zalewem Zegrzyńskim (Mazowieckie). Na sobotę zaplanowano tam m.in. gry terenowe oraz ognisko. Dzień później w Warszawie, w 66. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, harcerze wezmą udział w "Dniu Pamięci" - poinformowała PAP rzeczniczka Zlotu Barbara Chałko.

"Harcerze będą uczestniczyć w mszy św. w Świątyni Bożej Opatrzności Bożej, gdzie w krypcie zasłużonych Polaków pochowany jest m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski - od lat związany z ruchem harcerskim. W zlocie uczestniczy córka, trzech wnuków prezydenta Kaczorowskiego oraz Krystyna Małkowska, wnuczka Andrzeja i Olgi Małkowskich, twórców polskiego harcerstwa" - powiedziała Chałko.

Jak dodała, punktualnie o godz. 17, w godzinę "W", na Placu Piłsudskiego harcerze oddadzą hołd poległym powstańcom i złożą wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie przemaszerują do Muzeum Powstania Warszawskiego.

W kolejnych dniach zaplanowano m.in. wycieczki po Warszawie oraz konkurs "W harcerstwie mamy talent". Zlot potrwa do soboty 7 sierpnia.

Związek Harcerstwa Polskiego poza granicami kraju to organizacja zrzeszającą polskie dzieci i młodzież mieszkające poza granicami naszego kraju. Związek działa od ponad 60 lat, skupia harcerstwo polskie w Australii, Argentynie, Francji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Początki skautingu w Polsce datują się na rok 1909, kiedy jego ideę zaczęły propagować Organizacja Młodzieży Niepodległościowej "Zarzewie", Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" i Ruch Etyczny "Eleusis". Propagatorem ruchu był Andrzej Małkowski, który przetłumaczył na polski "Skauting dla chłopców", wydany w 1911 roku. W tym samym roku z jego inicjatywy we Lwowie powstały pierwsze drużyny - im. Tadeusza Kościuszki, Jana Karola Chodkiewicza i Emilii Plater.

Wówczas zaczął się też ukazywać dwutygodnik "Skaut", w pierwszym numerze wydrukowano wiersz "Wszystko co nasze" Ignacego Kozielewskiego, do którego druhna Olga Drahonowska-Małkowska dwa lata później dopisała refren. Pieśń "Wszystko co nasze" w 1918 roku została uznana za Hymn Harcerski. Później hymn był wielokrotnie przekształcany, w 1981 roku powrócił do pierwotnej formy.

W 1916 roku wszystkie organizacje skautowe z ziem Królestwa Polskiego połączyły się, tworząc Związek Harcerstwa Polskiego. Dwa lata później nastąpiło połączenie organizacji harcerskich z ziem wszystkich trzech zaborów.

Po wybuchu II wojny światowej harcerstwo przeszło do konspiracji i działało jako Szare Szeregi. Po wojnie ZHP został przejęty przez władze komunistyczne. W 1989 roku w łonie harcerstwa nastąpił rozłam - powstał Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i kilka pomniejszych organizacji.(PAP)

gdyj/ abr/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)