Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W czwartek RBN ws. szczytu NATO w Chicago

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź szefa MON Tomasza Siemoniaka
#

# dochodzi wypowiedź szefa MON Tomasza Siemoniaka #

14.03. Warszawa (PAP) - W czwartek w południe z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego zbierze się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem posiedzenia będzie majowy szczyt NATO w Chicago, w tym strategia wobec Afganistanu.

Problematykę mają przedstawić szefowie: MON Tomasz Siemoniak i MSZ Radosław Sikorski.

Siemoniak powiedział dziennikarzom w środę po południu, że chce przedstawić Radzie projektowaną agendę majowego szczytu w Chicago. "Tam można się spodziewać, że sprawy Afganistanu będą mocno wyeksponowane, więc tutaj się te dwa wątki łączą, ale też jest parę innych, ważnych wątków, których się spodziewamy" - powiedział minister obrony. Jego zdaniem prezydent celowo zwołał posiedzenie Rady tuż po swojej ubiegłotygodniowej wizycie w Afganistanie, bo chce podzielić się refleksjami na temat sytuacji w tym kraju.

Jak informuje BBN, bezpośrednio po posiedzeniu Rady, około godz. 13.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się briefing prasowy z udziałem Bronisława Komorowskiego oraz szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisława Kozieja.

W maju prezydent będzie przewodniczył polskiej delegacji na szczycie NATO w Stanach Zjednoczonych, którego jednym z wiodących tematów ma być przyszłość afgańskiej misji.

Na początku marca Komorowski udał się z wizytą do Kabulu, gdzie spotkał się z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem, rozmawiał też z dowódcą ISAF gen. Johnem R. Allenem. Z Kabulu udał się do głównej bazy polskiego kontyngentu w Ghazni.

Polska chce zakończyć misję bojową w Afganistanie zgodnie z planem NATO, zamierza też pomagać temu krajowi po zakończeniu misji ISAF w 2014 r.; na razie obecność polskich żołnierzy jest niezbędna - podkreślał w Afganistanie prezydent.

Podczas szczytu NATO w listopadzie 2010 r. sojusznicy zdecydowali, że do końca 2014 r. opuszczą Afganistan.

Odnosząc się do przyjętej przez NATO perspektywy wyjścia z Afganistanu, prezydent powiedział dziennikarzom, że "dwa lata to naprawdę długi okres". "Czasami się zastanawiam, czy to nie za długo, ale ze względu na bezpieczeństwo operacji, by nie zmarnować jej osiągnięć, trzeba planować w takiej perspektywie czasowej" - zaznaczył.

W lutym sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zapowiedział, że siły afgańskie przejmą odpowiedzialność za bezpieczeństwo w całym kraju do połowy 2013 roku. Do tego czasu siły ISAF będą stopniowo przechodzić od roli bojowej do wspierającej.

Tymczasem po zastrzeleniu w niedzielę 16 cywilów w Kandaharze przez amerykańskiego żołnierza, w Stanach Zjednoczonych odżył spór o wojnę w Afganistanie. Administracja USA podkreśliła jednak w poniedziałek, że nie zmieni strategii w Afganistanie, w tym harmonogramu wycofywania wojsk z tego kraju.

Polacy wchodzą w skład podporządkowanych NATO Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) i odpowiadają przede wszystkim za bezpieczeństwo w prowincji Ghazni. Jesienią rozpoczął się proces redukcji polskiego kontyngentu: na dziesiątą zmianę misji pojechało 2,5 tys. żołnierzy, o 100 mniej niż wiosną.

RBN zwoływana jest z inicjatywy prezydenta, który ustala także porządek obrad. W jej skład wchodzą: premier, szef PO Donald Tusk; marszałkowie Sejmu - Ewa Kopacz i Senatu - Bogdan Borusewicz; wicepremier, minister gospodarki, szef PSL Waldemar Pawlak; szef BBN Stanisław Koziej; minister Sikorski; minister Siemoniak; minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, przewodniczący Ruchu Palikota Janusz Palikot; szef SLD Leszek Miller.

W pracach RBN nie uczestniczy prezes PiS Jarosław Kaczyński, który zrezygnował z zasiadania w niej w listopadzie 2010 roku. (PAP)

ann/ ral/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)