Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Senacie o osiągnięciach przewodnictwa Austrii w UE

0
Podziel się:

Zdaniem ambasadora Austrii Alfreda Langle,
jego kraj osiągnął główne założenia półrocznego przewodnictwa w
Unii Europejskiej. Wymienił wśród nich: "stworzenie nowych miejsc
pracy (...), odbudowę zaufania obywateli europejskich do projektów
unijnych i budowę Europy jako mocnego i rzetelnego partnera na
świecie".

Zdaniem ambasadora Austrii Alfreda Langle, jego kraj osiągnął główne założenia półrocznego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Wymienił wśród nich: "stworzenie nowych miejsc pracy (...), odbudowę zaufania obywateli europejskich do projektów unijnych i budowę Europy jako mocnego i rzetelnego partnera na świecie".

Dyplomata uczestniczył we wtorek we wspólnym posiedzeniu senackich komisji: Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Ambasador ocenił, że do Wspólnoty, która "rok temu była w głębokim kryzysie, teraz powrócił optymizm". "W okresie od czerwca 2005 do czerwca 2006 cel Strategii Lizbońskiej (SL) o utworzeniu rocznie 2 milionów nowych miejsc pracy został osiągnięty" - dodał dyplomata. SL to przyjęte w 2000 roku przez Unię założenia, mające na celu uczynienie gospodarki Wspólnoty najbardziej konkurencyjną.

"Ogólne cele prezydencji austriackiej zostały osiągnięte" - podkreślił Langle.

Wspomniał także o koncepcji współdziałania państw członkowskich UE w dziedzinie polityki energetycznej. "Po raz pierwszy polityka energetyczna będzie kontynuowana w ramach UE, na podstawie wspólnej koncepcji" - zaznaczył.

Pozostałe osiągnięcia przewodnictwa Austrii, o których mówił ambasador, to umowa z Parlamentem Europejskim, co do perspektywy finansowej na lata 2007 - 2013, kompromis w sprawie dyrektywy usługowej (liberalizującej rynek usług w UE-PAP) oraz europejskie prawo jazdy.

W spotkaniu uczestniczył także ambasador Finlandii w Polsce Jan Store, który zapoznał senatorów z priorytetami rozpoczętego w sobotę fińskiego przewodnictwa. (PAP)

Finowie za podstawowe dla swojej prezydecji w UE uznają: dyskusję nad przyszłością Europy i jej konkurencyjnością, a także dyskusję nad stosunkami zewnętrznymi UE (w tym z Rosją), dalszą integrację w wymiarze sprawiedliwości oraz przejrzyste i skuteczne procedury w Unii.

krz/ km/ lop/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)