Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W wyborach do sejmiku pomorskiego wygrała PO

0
Podziel się:

Wybory do sejmiku województwa pomorskiego
wygrała PO, zdobywając 18 spośród 33 mandatów. PO szła do wyborów
w bloku z KPEiR, ale tylko jej kandydaci zasiądą w sejmiku.
Radnych wprowadzili również: PiS, Samoobrona, PSL oraz Lewica i
Demokraci.

Wybory do sejmiku województwa pomorskiego wygrała PO, zdobywając 18 spośród 33 mandatów. PO szła do wyborów w bloku z KPEiR, ale tylko jej kandydaci zasiądą w sejmiku. Radnych wprowadzili również: PiS, Samoobrona, PSL oraz Lewica i Demokraci.

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Gdańsku podała w środę oficjalne wyniki wyborów do sejmiku województwa.

- PO - 43,94 proc. - 18 mandatów - PiS - 23,88 proc. - 9 mandatów - Samoobrona - 5,79 proc. - 3 mandaty - PSL - 5, 75 proc. - 2 mandaty - Lewica i Demokraci - 10,5 proc. - 1 mandat.

W sejmiku zasiada 33 radnych.

Do sejmiku nie dostali się: - Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - 3,83 proc. - LPR - 3,6 proc. - Unia Polityki Realnej- 1,24 proc. - Narodowe Odrodzenie Polski - 0,8 proc. - Obrona Narodu Polskiego - 0,5 proc. - LEWICA - Młodzi Socjaliści - Zieloni - 0,14 proc. - Polska Partia Pracy - 0.04 proc.

W wyborach startowały dwa bloki wyborcze: PiS z Samoobroną, LPR i PSL, a także PO z Krajową Partią Emerytów i Rencistów (3,83 proc.)

Frekwencja w tym głosowaniu wyniosła 46,67 proc.

Do sejmiku pomorskiego z listy PO dostał się Marek Biernacki - nie jest to jednak obecny poseł tej partii (były szef MSWiA), ale wiceburmistrz Ustki. Radnym sejmiku z listy Platformy został też były poseł Akcji Wyborczej Solidarność Jan Kulas.

Mandat zdobyła startująca z listy PiS Anna Gwiazda, siostra jednego z założycieli "Solidarności" Andrzeja Gwiazdy. Radnym z ramienia tej partii jest także prezes Stoczni Gdańsk Andrzej Jaworski, który jako kandydat PiS bez powodzenia startował w wyborach na prezydenta Gdańska. Jaworski zdobył w nich prawie 30 proc. głosów, ale 60-procentowe poparcie dla obecnego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO) zapewniło mu reelekcję już w I turze.

PiS wprowadziło też do sejmiku Katarzynę Stanulewicz, wiceprezes Powiernictwa Polskiego - organizacji zajmującej się m.in. pomocą prawną dla polskich obywateli, którzy chcą domagać się odszkodowań za szkody wyrządzone przez Trzecią Rzeszę.

Jedynym radnym komitetu Lewica i Demokraci w sejmiku pomorskim został sekretarz zarządu wojewódzkiego SLD w Gdańsku Piotr Gontarek.

W wyborach do sejmiku przepadli m.in. Jolanta Banach - była pełnomocnik rządu ds. rodziny i kobiet oraz wiceminister gospodarki w rządzie Leszka Millera, Andrzej Różański - były poseł i baron SLD na Pomorzu.

Mandatu radnego wojewódzkiego nie zdobył znany jasnowidz z Człuchowa Krzysztof Jackowski, startujący z list Samoobrony. W sejmiku nie zasiądą również trzy kandydatki Samoobrony noszące nazwisko Hojarska: Magdalena (córka posłanki Danuty Hojarskiej) oraz Anna i Danuta (szwagierki parlamentarzystki).

Pod koniec kadencji 2002 - 2006 w sejmiku woj. pomorskiego zasiadało 12 radnych PO, 7 - koalicji SLD-UP, 5 - PiS, 5 - Samoobrony, 1 - PSL. W sejmiku było też 3 radnych niezależnych.(PAP)

pek/ ura/ fal/

wybory
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)