Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawski SDP: monitorujemy wdrażanie noweli medialnej

0
Podziel się:

Rozpoczynamy monitoring mediów publicznych pod rządami nowej ustawy
medialnej - oświadczył warszawski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Organizacja
zapowiada, że szczególnie wyczulona będzie na przejawy przedkładania interesu politycznego ponad
społeczny.

Rozpoczynamy monitoring mediów publicznych pod rządami nowej ustawy medialnej - oświadczył warszawski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Organizacja zapowiada, że szczególnie wyczulona będzie na przejawy przedkładania interesu politycznego ponad społeczny.

Warszawski SDP przypomina, że 4 września weszły w życie nowe przepisy Ustawy o radiofonii i telewizji, wygasły kadencje rad nadzorczych i zarządów spółek, które tworzą media publiczne, a wcześniej ukonstytuowała się nowa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

"Jest okazja, by rozpocząć budowę mediów publicznych wolnych od bezpośrednich nacisków politycznych. Jest czas weryfikacji obietnic odpartyjnienia Polskiego Radia i Telewizji Polskiej" - napisała organizacja w liście otwartym, skierowanym m.in. do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, szefów największych partii.

Warszawski SDP wskazuje, że w czasie ostatniej kampanii wyborczej kierownicy publicznego radia i telewizji dopuszczali do "propagandowych manipulacji" oraz "żenującego" i "nagminnego" sprzyjania kandydatom wysuniętym przez rządzące mediami PiS i SLD, a z drugiej strony przedstawiania w mniej korzystnym świetle kandydatów popieranych przez inne partie i środowiska.

"Przed nami następne wybory samorządowe i parlamentarne. Żywimy nadzieję, że podobne manipulacje nie będą miały miejsca" - głosi list.

"Zbudowanie mediów publicznych - a nie partyjnych - wymaga szacunku dla wszystkich istotnych nurtów politycznej debaty, w tym także tych reprezentowanych przez partie opozycyjne. Media publiczne muszą sprzyjać swobodnemu formułowaniu się poglądów społecznych. Oznacza to, że partie polityczne takie jak Prawo i Sprawiedliwość czy Samoobrona, do niedawna rządzące w mediach publicznych, muszą mieć możliwość rozmowy ze swoimi zwolennikami i propagacji swoich idei w ramach nowego porządku medialnego na równi z PO, SLD, PSL i innymi partiami opozycyjnymi" - napisano.

Dlatego warszawskie SDP "rozpoczyna akcję monitorowania procesu kształtowania mediów według zapisów znowelizowanej ustawy".

"Będziemy zwracać uwagę na wszelkie przejawy zastępowania zasady dbałości o interes społeczny zasadą pilnowania interesów politycznych tylko części sceny politycznej. Będziemy naciskali na forach krajowych i międzynarodowych, aby nasz kraj wypełniał zalecenia Rady Europy i stworzył warunki dla niezależnego działania mediów publicznych" - brzmi stanowisko organizacji.

"Wzywamy wszystkich kolegów do odbudowy fundamentów służebnego wobec społeczeństwa dziennikarstwa. Obrona zasad i standardów dziennikarskich może być dzięki nowej ustawie skuteczniejsza: jest w niej zapis zobowiązujący członków zarządów i osoby zajmujące kierownicze stanowiska w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji do kierowania się w swojej pracy oraz w ocenie dziennikarzy i innych twórców im podległych zasadami profesjonalizmu, uczciwości i rzetelności" - przypomina warszawski SDP.

"Uważamy to ustawowe zobowiązanie za fundamentalne dla ustroju mediów publicznych i wielce skuteczną broń przeciwko naciskom i szantażowi partyjnemu wobec dziennikarzy. Szanowni państwo, wzywamy was do zgodnego odstąpienia mediów publicznych polskiemu społeczeństwu" - napisano w liście, który trafił też do wiadomości: ministrów skarbu i kultury, szefa KRRiT oraz przewodniczących sejmowej i senackiej komisji kultury.(PAP)

js/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)