Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ważne odkrycie w ruinach odlewni monet z VIII wieku w Japonii

0
Podziel się:

Japońscy naukowcy odkryli w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu wiele
artefaktów z VIII wieku, w tym drewnianą tabliczkę z urzędową inskrypcją zawierającą datę, które są
bardzo ważne dla badań pierwszego japońskiego pieniądza - donosi serwis internetowy Mainichi Daily
News.

Japońscy naukowcy odkryli w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu wiele artefaktów z VIII wieku, w tym drewnianą tabliczkę z urzędową inskrypcją zawierającą datę, które są bardzo ważne dla badań pierwszego japońskiego pieniądza - donosi serwis internetowy Mainichi Daily News.

Odkrycia dokonano w ruinach odlewni Nagato z VIII wieku, położonej na obrzeżach miasta Shimonoseki w prefekturze Yamaguchi, w której wytwarzano monety "wadokaichin" - pierwsze pieniądze w Japonii.

Naukowcy odkryli na stanowisku około 300 pokrytych inskrypcjami drewnianych deszczułek oraz wiele części form odlewniczych i narzędzi potrzebnych do wytopu monet, a także fragment jednej monety.

Szczególnym znaleziskiem jest jedna zapisana deseczka, zawierająca czytelną datę "4 maja 2-go roku ery Tenpyo" oraz nazwisko urzędnika "Kurumamaro".

W używanym do dzisiaj w Japonii systemie rachuby lat, wykorzystującym nazwy er japońskich, drugi rok ery Tenpyo odpowiada 730 r. n.e., era Tenpyo w Japonii trwała bowiem 20 lat w okresie 729-749 r.

Dla japońskich naukowców znalezisko stanowi pierwszy materialny dowód, że odlewnia monet "wadokaichin" Nagato, która prawdopodobnie była główną mennicą ówczesnej Japonii, funkcjonowała już w 730 roku.

W dotychczasowych badaniach gospodarki starożytnej Japonii przyjmowano, wyłącznie w oparciu o historyczne dokumenty z okresu Heian (794-1185 r.), że monety "wadokaichin" mogły pojawić się w okresie 708-760 r. n.e., brakowało jednak śladów materialnych. (PAP)

jot/ tot/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)