Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Dziennikarskie warsztaty pt. "Kościół bez tajemnic"

0
Podziel się:

W mediach trzeba mówić i pisać także o
trudnych i drażliwych sprawach Kościoła, ale z zachowaniem
podstawowych dla każdego dziennikarza, w każdej sytuacji, zasad
rzetelności, kompetencji i dążenia do obiektywizmu - podkreślano
podczas zakończonej w piątek w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu
(Wielkopolskie) konferencji warsztatowej pt. "Kościół bez
tajemnic".

W mediach trzeba mówić i pisać także o trudnych i drażliwych sprawach Kościoła, ale z zachowaniem podstawowych dla każdego dziennikarza, w każdej sytuacji, zasad rzetelności, kompetencji i dążenia do obiektywizmu - podkreślano podczas zakończonej w piątek w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolskie) konferencji warsztatowej pt. "Kościół bez tajemnic".

W dwudniowych warsztatach uczestniczyło blisko 40 dziennikarzy z gazet, rozgłośni radiowych i telewizji regionalnych oraz lokalnych z całego kraju. Swoimi doświadczeniami w pisaniu i mówieniu o sprawach związanych z Kościołem podzielili się z nimi duchowni i świeccy znawcy tej tematyki.

Warsztaty - jak wyjaśnił rzecznik prasowy licheńskiego sanktuarium ks. Zbigniew Krochmal - zorganizowano krótko przed wizytą w Polsce papieża Benedykta XVI, aby ułatwić dziennikarzom orientację w strukturze, języku i hierarchii Kościoła.

Zdaniem rzecznika prasowego Konferencji Episkopatu Polski ks. Józefa Klocha, brak podstawowej wiedzy dziennikarzy - zarówno z mediów regionalnych, jak i ogólnopolskich - na temat kościelnej struktury, funkcjonowania, wzajemnych relacji i kompetencji kościelnych instytucji powoduje, że swoje pytania i prośby o wyjaśnienie problemu bardzo często kierują oni pod niewłaściwym adresem.

Sporo miejsca podczas licheńskich warsztatów poświęcono podejmowaniu przez media trudnych i drażliwych tematów związanych z Kościołem. Zdecydowanie zwyciężył pogląd, że pisać i mówić trzeba o wszystkich problemach, bo taka jest rola mediów, a milczenie o drażliwych sprawach wcale nie jest korzystne dla Kościoła.

Ale jednocześnie wskazywano, że obowiązkiem dziennikarza jest bezpośrednie dotarcie do źródła informacji, zdobycie jak najszerszej wiedzy o opisywanym problemie i staranie o maksymalny obiektywizm w podejściu do tematu. Szczególnie mocno podkreślali to w swoich wypowiedziach goście konferencji: ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" i redaktor Tomasz Terlikowski z tygodnika "Newsweek".

"Zasady pisania czy mówienia w mediach o Kościele nie są inne niż zasady rządzące mediami. Nie ma innej etyki, nie ma jakiegoś innego katechizmu. Po prostu trzeba to porządnie robić" - powiedział ks. Boniecki.

O codziennej pracy Katolickiej Agencji Informacyjnej, której podstawowym zadaniem jest informowanie o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, opowiedział uczestnikom warsztatów jej redaktor, Bogumił Łoziński. Z kolei od Stanisława Karnacewicza z Polskiej Agencji Prasowej dziennikarze usłyszeli sporo rad, jak rozmawiać z kościelnymi hierarchami i jak ważne jest w tym przypadku dobre przygotowanie się do rozmowy z nimi.

"W różnych konferencjach uczestniczyłam, ale w takiej jak ta - po raz pierwszy. Po tych dwóch dniach mogę powiedzieć, że naprawdę była bardzo potrzebna" - powiedziała po zakończeniu licheńskiego spotkania redaktor naczelna "Głosu Wolsztyńskiego" Anna Grodziecka- Domagalska. Natomiast rzecznik prasowy licheńskiego sanktuarium zapowiedział zorganizowanie w przyszłym roku podobnych warsztatów, bo - jak powiedział - okazało się, że jest jeszcze wiele problemów, o których w tym dziennikarskim środowisku warto porozmawiać.

Patronem honorowym konferencji pt. "Kościół bez tajemnic" był rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch. Patronat medialny sprawowała Polska Agencja Prasowa.(PAP)

jes/ tot/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)