Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wilkanowicz spodziewa się papieskiego apelu do świata o pokój i współpracę

0
Podziel się:

Apelu do świata o pokój i współpracę spodziewa
się podczas pielgrzymki papieża Benedykta XVI do Polski Stefan
Wilkanowicz, prezes Fundacji Kultury Chrześcijańskiej "Znak",
przewodniczący Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz
i Holokauście przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Apelu do świata o pokój i współpracę spodziewa się podczas pielgrzymki papieża Benedykta XVI do Polski Stefan Wilkanowicz, prezes Fundacji Kultury Chrześcijańskiej "Znak", przewodniczący Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

"Na pewno podczas pielgrzymki popłynie apel do świata o pokój i współpracę, to się rysuje bardzo wyraźnie, a co ponad to, to trudno jeszcze w tej chwili powiedzieć" - powiedział PAP Wilkanowicz.

Dodał, że dotychczasowe informacje o papieżu i jego podejściu do spraw polskich wydają się bardzo zachęcające. Pozwala to przypuszczać, że chce w tym zakresie iść drogą swojego poprzednika Jana Pawła II .

"Samo to, że papież chce wizyty w Polsce znaczy, iż także dla niego jest ona bardzo ważna. Jak przeżyje on tę pielgrzymkę na miejscu, to za wcześnie oceniać, mogę powiedzieć tylko tyle, że jest to człowiek bardzo wrażliwy i bardzo ciepło nastawiony do ludzi" - powiedział Wilkanowicz.

Publicysta "Znaku" uważa, że bardzo ważnym akcentem pielgrzymki Benedykta XVI do Polski będzie jego wizyta w byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Jego zdaniem, sama obecność Ojca Świętego w Oświęcimiu zostanie odebrana przez świat jako wyraźny sygnał, a to, że jest Niemcem, może nadać mu nowy sens. "Niezależnie od tego co papież tam powie, będzie to też jakieś nawiązanie do słynnej wymiany listów między biskupami polskimi i niemieckimi" - ocenił.

Wilkanowicz, pytany o ocenę pontyfikatu Benedykta XVI, odpowiedział, że z jednej strony jest on wyraźną kontynuacją drogi wytyczonej przez Jana Pawła II, ale z drugiej strony widać w nim pewne przesunięcie na stronę teologiczną i jej pogłębienie.

"Jan Paweł II był z wykształcenia i zainteresowania filozofem i humanistą o bardzo szerokich zainteresowaniach. Miał oczywiście wykształcenie teologiczne, ale nie był specjalistą wąsko zajętym teologią. W pewnym sensie u Benedykta XVI jest przesunięcie akcentów na pogłębienie teologiczne, a jak to będzie dalej owocowało, to zobaczymy" - wyjaśnił. (PAP)

rgr/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)