Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Władze TVP chcą zwołania Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy

0
Podziel się:

Władze TVP zwróciły się do ministra skarbu
Aleksandra Grada z prośbą o zwołanie Walnego Zgromadzenia
Akcjonariuszy na temat przyszłości terenowych oddziałów TVP. W
piątek Rada Nadzorcza TVP pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu
TVP w tej sprawie.

Władze TVP zwróciły się do ministra skarbu Aleksandra Grada z prośbą o zwołanie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy na temat przyszłości terenowych oddziałów TVP. W piątek Rada Nadzorcza TVP pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu TVP w tej sprawie.

"Zarząd TVP pragnie uzyskać odpowiedź czy zamiarem Ministra Skarbu Państwu jest oddanie części obecnego majątku Spółki samorządom; kiedy to może nastąpić oraz które oddziały miałyby być objęte tymi działaniami" - podała rzeczniczka TVP Aneta Wrona.

W swym oświadczeniu rzeczniczka podkreśliła, że "publiczne zapowiedzi zmian strukturalnych w ramach spółki, potwierdzone pracami w Ministerstwie Kultury, budzą obawy i niepewność dotyczące przyszłości oddziałów terenowych Telewizji Polskiej".

Wrona zaznaczyła, że "zarząd TVP S.A. nie jest w stanie przygotować strategii operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej w odniesieniu do oddziałów terenowych Spółki nie znając zamierzeń +właściciela+". "W tej sytuacji możliwe jest jedynie podejmowanie działań krótkoterminowych i doraźnych" - podkreśliła.

"Zarząd TVP S.A. staje przed strategiczną decyzją czy inwestować środki w rozwój infrastruktury oddziałów czy też bronić pozycji rynkowej poprzez utrzymanie dotychczasowej skali wydatków na ofertę programową TVP. Z szacunków TVP wynika, że w 2008 r. wpływy abonamentowe będą mniejsze o 153 mln zł w porównaniu z 2007 r., a w 2009 r. - o 201 mln zł" - czytamy w oświadczeniu.

Rzeczniczka TVP przypomniała, że "w 2008 r. zgodnie z uchwałą KRRiT na produkcję programów regionalnych ma zostać przeznaczone 185 mln zł". "W związku z niejasną przyszłością OTV racjonalną wydaje się decyzja o wstrzymaniu lub zaniechaniu inwestycji w oddziałach terenowych i skoncentrowaniu się na tworzeniu atrakcyjnej oferty programowej" - napisała.

Przypomniała, że prowadzone są inwestycje dotyczące budowy siedzib w Kielcach, Gorzowie Wlkp. i Olsztynie. W 2006 r. zakupiono budynek dla TVP Opole, przygotowywana jest budowa siedziby TVP Łódź. Wszystkie ośrodki wyposażane są - jak zaznaczyła - w nowoczesne środki produkcji telewizyjnej.

Rada Nadzorcza TVP przyjęła także w piątek uchwałę o zwróceniu się do Zarządu spółki w sprawie zlecenia audytorowi zewnętrznemu audytu działalności TVP S.A. dotyczącego prawidłowości i zasadności tworzenia rezerw w TVP S.A.

Zarząd TVP S.A. - jak podano - dokona wyboru firmy audytorskiej - spośród złożonych ofert - w trakcie posiedzenia, zaplanowanego na 2 września. O przeprowadzeniu dodatkowego audytu zdecydowało 13 sierpnia Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

Obecnie Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada sprawę organizacji w latach 2006-07 przetargu na satelitarny multipleks dla cyfrowej TVP. Śledztwo toczy się w sprawie działania na szkodę spółki.

Doniesienie na zarząd TVP złożył w prokuraturze w kwietniu szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Mówił on wtedy - powołując się na tajny raport z audytu spółki wykonany przez firmę Ernst&Young - że ten audyt wskazuje na "ogromne nieprawidłowości w funkcjonowaniu telewizji publicznej".

W kwietniu Radio ZET podało, że w raporcie napisano m.in. o finansowaniu z pieniędzy TVP procesów sądowych b. dyrektor TVP Małgorzaty Raczyńskiej i o utworzeniu rezerwy 130 mln zł na inny proces sądowy. 30 czerwca WZA nie udzieliło absolutorium władzom spółki TVP za 2007 rok. Na początku sierpnia zarząd TVP podjął decyzję o wniesieniu do sądu pozwu o uchylenie tej decyzji.(PAP)

dom/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)