Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wścieklizna groźna na Podkarpaciu

0
Podziel się:

38 przypadków wścieklizny zanotowano w tym roku na Podkarpaciu, chorują lisy, psy, koty i kuny.

Wścieklizna groźna na Podkarpaciu
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

38 przypadków wścieklizny zanotowano w tym roku na Podkarpaciu, chorują lisy, psy, koty i kuny - poinformował Janusz Ciołek z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Krośnie. Dodał, że większość zachorowań wystąpiła w powiecie krośnieńskim.

Ciołek podał, że wściekliznę stwierdzono u 33 lisów i trzech psów oraz u kota i kuny.

Po wprowadzeniu w 2002 r. powszechnych szczepień lisów przeciw wściekliźnie w regionie właściwie zlikwidowano zagrożenie tą chorobą. _ - Jednak w ostatnich dwóch latach znowu zaczęło rosnąć zagrożenie wścieklizną. W 2010 roku było 13 przypadków, w ubiegłym roku aż 63 _ - dodał.

Jego zdaniem _ sytuację powinno poprawić, zakończone kilka dni temu, szczepienie lisów przeciw tej chorobie _. - _ Wyłożonych zostało prawie 500 tys. dawek szczepionki, po 30 dawek na jeden kilometr kwadratowy. Wcześniej wykładano 20 dawek na jeden kilometr kwadratowy. Akcja szczepień zostanie powtórzona jesienią _ - powiedział Ciołek.

Wścieklizna jest ostrą chorobą zakaźną ptaków, ssaków i ludzi. Wśród zwierząt domowych najczęściej zapadają na nią psy i koty, w przyrodzie naturalnymi nosicielami zarazka są dzikie drapieżniki. Choroba uszkadza ośrodkowy układ nerwowy, prowadząc do stanu podniecenia i agresji, w konsekwencji do porażeń mięśniowych i śmierci.

Czytaj więcej w Money.pl
Dożyjesz w zdrowiu 74. roku życia. Powinieneś 65-letnie Europejki i Europejczycy mają szansę przeżyć w dobrej kondycji zdrowotnej jeszcze 9 lat.
Samorządowcy na wycieczce do Chin. Po co? Premier w Emiratach Arabskich, a samorządowcy z Podkarpacia na misji w Chinach. W liczbie 30 osób.
Kobiety nie chodzą do lekarza. Wolą internet Aż jedna dziesiąta kobiet leczących się przy pomocy internetu miała poważne dolegliwości i skutki uboczne choroby w wyniku błędnej diagnozy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)