Wznowiona Nagroda im. Dariusza Fikusa będzie przyznawana tylko dziennikarzom prasowym; współorganizatorem będzie Press Club Polska - poinformowali w środę członkowie kapituły.
"Chcieliśmy, żeby nagroda nie upadła, żeby trwała; z tym że postanowiliśmy ograniczyć nominowanych i laureatów do dziennikarzy piszących" - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie syn Dariusza Fikusa Łukasz. "Dariusz Fikus całe życie spędził w prasie, dlatego chcielibyśmy zawęzić formułę nagrody w stosunku do tego, co było w latach poprzednich" - wyjaśnił.
Dodał, że po rocznej przerwie nagroda - dzięki współpracy z Press Clubem - będzie znowu przyznawana, a skład kapituły będzie się co roku zmieniał.
"Moją główną intencją jest zachowanie pamięci, to mój wkład jako syna w podtrzymanie tego, czego nauczyłem się od ojca o rzetelności, uczciwości dziennikarskiej, bezstronności i dbałości o styl" - powiedział syn zmarłego w 1996 r. naczelnego "Rzeczpospolitej".
"Jednym z celów Press Clubu jest promowanie najwyższych standardów wykonywania zawodu dziennikarza, ta inicjatywa idealnie wpisuje się w te cele" - powiedział Marcin Lewicki z Press Club Polska.
Nagroda, której pełna nazwa to: "Nagroda im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby", będzie przyznawana za artykuły wydrukowane w języku polskim w polskiej prasie w roku poprzednim roku. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca stycznia 2011.
Zdaniem Stefana Bratkowskiego, wieloletniego współpracownika i przyjaciela Dariusza Fikusa, o nagrodę powinni móc się ubiegać nie tyle dziennikarze piszący, ile redaktorzy, do których należał patron nagrody.
O wznowieniu nagrody im. Dariusza Fikusa, redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" w latach 1989-96, rodzina informowała przed świętami Bożego Narodzenia.
Od 1998 r. nagrody Fikusa przyznawała redakcja "Rzeczpospolitej". Pierwszą laureatką była Maria Wiernikowska, w kolejnych latach nagrody otrzymali m.in.: Ryszard Kapuściński, prof. Jerzy Pomianowski, Jerzy Baczyński, Mariusz Walter, Jerzy Jurecki, Anna Marszałek, Krzysztof Skowroński i Bogdan Rymanowski. Ostatnimi laureatami byli - w 2008 roku - Bronisław Wildstein, ks. Adam Boniecki, Anna Ferens i Ewa Stankiewicz.
Przez lata nagrodę przyznawano w dwóch kategoriach: twórca mediów i twórca w mediach. W ostatniej edycji w 2008 r. wyróżnienia przyznano w kategoriach dziennikarz oraz wydawca.
Pod koniec lipca 2009 r. dzieci Dariusza Fikusa cofnęły "Rzeczpospolitej" pozwolenie na posługiwanie się ich nazwiskiem przy przyznawaniu nagrody. "Kierujemy się troską o pamięć o naszym ojcu i pragnieniem uratowania nazwiska Fikus przed uwikłaniem we wszelkie przejawy bieżącego upolitycznienia. Uważamy, że istnienie nagrody było bardzo cennym sposobem podtrzymywania żywej pamięci o Dariuszu Fikusie, ale dalsze losy nagrody Fikusa i dziennika +Rzeczpospolita+ widzimy osobno" - oświadczyli wtedy Marta i Łukasz Fikusowie.
Dzieci Dariusza Fikusa pisały też, że chcą zaprzestać budowania skojarzenia, że Dariusz Fikus równa się "Rzeczpospolita". "Od 1996 r. do dzisiaj dziennik +Rzeczpospolita+ ewoluował pod kolejnymi właścicielami i redaktorami naczelnymi, a w chwili obecnej z +Fikusową+ gazetą nie tylko ma niewiele wspólnego, ale wręcz jest z Jego stylem i światopoglądami w poważnej sprzeczności" - napisali.
Dariusz Fikus od 1989 r. był redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej", dwa lata później objął stanowisko prezesa wydającej gazetę Presspubliki. Obie funkcje pełnił do śmierci w 1996 r. Wcześniej Fikus był dziennikarzem "Sztandaru Młodych" i "Expressu Wieczornego", jako publicysta gospodarczy, kierownik działu ekonomicznego i wieloletni sekretarz redakcji współtworzył tygodnik "Polityka". Był założycielem i pierwszym prezesem Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, sekretarzem generalnym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
W skład kapituły wznowionej nagrody im. Dariusza Fikusa wchodzą Jerzy Baczyński (red. naczelny "Polityki"), Paweł Fąfara (red. naczelny "Polska The Times"), Wojciech Maziarski (red. naczelny "Newsweeka"), Aleksandra Karasińska (zastępca red. naczelnego "Wprost"), Piotr Gabryel (zastępca red. naczelnego "Rzeczpospolitej"), Piotr Mucharski (zastępca red. naczelnego "Tygodnika Powszechnego"), Piotr Pacewicz (zastępca red. naczelnego "Gazety Wyborczej"), Łukasz Fikus oraz przedstawiciel Press Club Polska Marcin Lewicki.
Press Club Polska jest organizacją mającą na celu wspieranie i doskonalenie zawodowe dziennikarzy oraz dbałość o prawa obywateli do uzyskiwania rzetelnych informacji. Należy do International Association of Press Clubs.(PAP)
brw/ pz/ jbr/