Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zbliża się rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz

0
Podziel się:

Specjalny apel do świata o pomoc w zachowaniu autentyzmu Miejsca Pamięci
Auschwitz zostanie wystosowany podczas głównych uroczystości 66 rocznicy wyzwolenia niemieckiego
obozu Auschwitz, która przypada 27 stycznia - dowiedział się w piątek PAP w Muzeum Auschwitz.

Specjalny apel do świata o pomoc w zachowaniu autentyzmu Miejsca Pamięci Auschwitz zostanie wystosowany podczas głównych uroczystości 66 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, która przypada 27 stycznia - dowiedział się w piątek PAP w Muzeum Auschwitz.

W uroczystościach uczestniczyć mają byli więźniowie obozu, a także prezydenci Polski i Niemiec - Bronisław Komorowski i Christian Wulff. Przedstawiciele Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zaznaczyli, że na razie nie mają ostatecznego potwierdzenia obecności obu dostojników.

Nad uroczystościami patronat objął Bronisław Komorowski. Zainauguruje je przed południem msza święta w oświęcimskim kościele Miłosierdzia Bożego, położonym nieopodal byłego obozu Auschwitz I. Zagraniczne delegacje złożą hołd pomordowanym przed tak zwaną Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11 w byłym Auschwitz I. Niemcy rozstrzelali w tym miejscu wiele tysięcy osób, głównie Polaków.

Zasadniczą część uroczystości zaplanowano na późne popołudnie. Odbędzie się ona w budynku tak zwanej Sauny na terenie byłego Auschwitz II - Birkenau. Po uroczystości jej uczestnicy oddadzą hołd wszystkim zamordowanym przed pomnikiem ofiar obozu.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, które organizuje uroczystości, poinformowało, że dziennikarze zainteresowani obsługą uroczystości mogą się już akredytować. Formularz dostępny jest na internetowej stronie placówki pod adresem: pl.auschwitz.org.pl/m/index.php?option=com_content&task=view&id=1309&Itemid=10. Wnioski przyjmowane będą jedynie do 21 stycznia.

Niemiecki obóz Auschwitz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 100 Lwowskiej Dywizji Piechoty 60 Armii I Frontu Ukraińskiego. W walkach o wyzwolenie Auschwitz, Birkenau, Monowitz oraz miasta Oświęcimia zginęło 231 żołnierzy radzieckich.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.

Fundacja Auschwitz-Birkenau, której celem jest stworzenie funduszu żelaznego zapewniającego pieniądze na konserwację dawnego obozu, z kapitałem w wysokości 120 mln euro pochodzącym z wpłat różnych krajów, powstała w 2009 roku. Coroczne odsetki, w wysokości kilku milionów euro, pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po byłym obozie.

W listopadzie ubiegłego roku premier Donald Tusk powiedział, że rządy zadeklarowały już łącznie około 80 milionów euro. Najwięcej przekażą Niemcy: połowę potrzebnej kwoty, czyli 60 milionów euro. (PAP)

szf/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)