Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Polacy płacą najwięcej. Rekord oprocentowania kredytów mieszkaniowych w UE

32
Podziel się:

Według najnowszych danych Europejskiego Banku Centralnego Polska zajmuje pierwsze miejsce w UE pod względem oprocentowania nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych. Średnio wynosi 7,83 proc., co znacznie przewyższa poziom w innych państwach członkowskich.

Polacy płacą najwięcej. Rekord oprocentowania kredytów mieszkaniowych w UE
Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w Polsce najwyższe w UE (Licencjodawca, EBC, pixforfree)

Jak zauważa serwis 300gospodarka.pl, opierając się na danych Europejskiego Banku Centralnego, Polska wyraźnie dominuje w zestawieniu kosztów kredytów mieszkaniowych w Unii Europejskiej. Średnie oprocentowanie na poziomie 7,83 proc. znacząco przewyższa wartości obserwowane w innych krajach członkowskich. Dla porównania, na Węgrzech, które zajmują drugą pozycję w tym rankingu, oprocentowanie wynosi około 6,73 proc., a w Rumunii, znajdującej się na trzecim miejscu, kształtuje się na poziomie 6,56 proc.

Analiza mapy przedstawionej przez 300gospodarka.pl ukazuje znaczące zróżnicowanie w oprocentowaniu kredytów mieszkaniowych w Europie. Podczas gdy Polska wyróżnia się najwyższym wskaźnikiem, kraje Europy Zachodniej i Północnej charakteryzują się znacznie niższymi stopami. Na przykład, w Finlandii oprocentowanie wynosi 4,20 proc., w Niemczech 3,91 proc., a we Francji zaledwie 3,49 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zbudowali największą prywatna linię lotniczą w Polsce. Marcin Kubrak w Biznes Klasie.

Kredyty mieszkaniowe w Polsce najdroższe w UE

Eksperci wskazują na kilka czynników odpowiedzialnych za wysokie oprocentowanie kredytów w Polsce. Jednym z kluczowych jest poziom stóp procentowych ustalanych przez bank centralny. Pomimo spadku inflacji do celu NBP, Rada Polityki Pieniężnej wstrzymała się z kolejnymi obniżkami stóp procentowych, przyjmując postawę "wait and see". Takie podejście kontrastuje z działaniami Europejskiego Banku Centralnego, który niedawno rozpoczął łagodzenie polityki pieniężnej.

Innym istotnym czynnikiem są bankowe marże od kredytów hipotecznych. Chociaż najnowsze dane o marżach za II kwartał nie są jeszcze dostępne, wcześniejsze trendy sugerowały, że marże i średnie oprocentowanie podążały tą samą ścieżką. Analitycy spekulują, że wzrost marż może być związany z oczekiwaniami banków dotyczącymi zwiększonego popytu na kredyty. Narodowy Bank Polski w swoim ostatnim raporcie o stabilności systemu finansowego przewiduje wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, co może skłaniać banki do lekkiego zaostrzenia polityki kredytowej.

Perspektywy dla rynku kredytów mieszkaniowych

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) niedawno podniosło swoje prognozy dotyczące wielkości sprzedaży kredytów mieszkaniowych w tym roku. Według najnowszych szacunków BIK, banki mogą udzielić kredytów na zakup mieszkań o łącznej wartości 81 mld zł, co oznacza wzrost o 13 proc. w stosunku do wcześniejszych prognoz. Wzrost ten jest częściowo efektem programu "Kredyt 2 procent", ale BIK zwraca uwagę, że choć liczba nowych kredytobiorców może nawet maleć, to jednak średnia kwota kredytu, o jaką będą się ubiegać, będzie rosnąć.

Eksperci wskazują, że na wzrost średniej kwoty kredytu wpływają rosnące ceny nieruchomości oraz zwiększająca się zdolność kredytowa klientów. Te czynniki mogą skłaniać banki do niewielkiego zaostrzenia polityki kredytowej, co może tłumaczyć obserwowany wzrost oprocentowania. Narodowy Bank Polski, na podstawie swojej cokwartalnej ankiety przeprowadzanej w sektorze bankowym, spodziewał się niewielkiego zaostrzenia polityki w zakresie udzielania kredytów w II kwartale tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Gogo
4 min. temu
Sądzę, że w ciągu najbliższych kilku lat, złodziejskie banki oddadzą z nawiązką przepłacone przez klientów oprocentowanie wynikające z oszukańczego WIBOR.
Awww
5 min. temu
Masakra. Jeśli rząd się prędko nie weźmie za faktyczne ruchy (a nie dalsze pompowanie cen nieruchomości i zysków bankow jak przy kredytach 0% czy ile tam) w polityce mieszkaniowej to im ludzie wyjdą na ulice. To jest absolutny ABSURD żebyśmy mieli najwyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych przy tak wysokich cenach nieruchomości na dodatek! Natychmiast powinni się wziąć za wibor, opodatkowanie własności każdego mieszkania powyżej jednego tak, aby przestało się opłacać flipowanie i kupowanie kilkunastu mieszkań inwestycyjnie.
Jastrząb
7 min. temu
Stopy procentowe przy tej inflacji powinny wynosić 18,75 %.
Malik
15 min. temu
Loko pieprzysz bzdury mamy takie kredyty bo taką mamy władze od zawsze aby tylko wydoić obywatela, czy to PiS czy PO
Loko
26 min. temu
Bo mamy własny piniądz i możemy robić z nim co chcemy. Możemy mieć najwyższą inflację, odsetki a nawet najniższy wzrost PKB. Z euro już tak się nie da kozaczyć.
...
Następna strona