Skok grupy osób pracujących w sektorze bankowym i zarabiających powyżej miliona euro nastąpił w ostatnich dwóch latach. W 2020 r. było ich jeszcze 1383. Pod koniec 2021 r. – już 1957.
Wzrost milionerów w sektorze bankowości
Tym samym w ciągu niespełna dwóch lat nastąpił wzrost o 42 proc. To największy skok od 2010 r. – zauważa "FD".
Na najwyższe pensje mogą liczyć bankierzy zajmujący stanowiska kierownicze lub pracujący w pionie bankowości inwestycyjnej. W kilku państwach europejskich liczba osób z milionową pensją już jest trzycyfrowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"FD" powołuje się na dane Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) i podaje konkretne przykłady. Z analizy dziennika wynika, że najwięcej bankierów-milionerów jest w Niemczech (589). Na drugim miejscu znalazła się Francja (371), a na najniższym stopniu podium – Włochy (351).
W Polsce też pojawiają się bankierzy-milionerzy
W Polsce też pojawiają się bankierzy zarabiający rocznie powyżej miliona euro, choć ich liczba nie zmieniła się w ciągu ostatnich lat. Według EBA zarówno w 2010 r., jak i 2021 r. było ich ośmiu.
Jeżeli chodzi o pensje bankierów w Polsce, to w ubiegłym roku echem odbiło się wynagrodzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego. Prof. Adam Glapiński w 2021 r. zarobił ponad milion zł. Zwrócić jednak tutaj trzeba uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze w przypadku szefa NBP mówimy o pensji wypłacanej w rodzimej walucie, a nie w euro. Po drugie, zgodnie z prawem jego wynagrodzenie stanowi 25 proc. zarobków prezesów w dziewięciu największych bankach polskich.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.