Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki z policją

0
Podziel się:

Przekazywanie serii i numerów dokumentów tożsamości, dowodów rejestracyjnych, marek i typów pojazdów zarejestrowanych jako poszukiwane oraz informacji o sposobach dokonywania przestępstw przeciw bankom i ich klientom zakłada porozumienie policji i Związku Banków Polskich

.

Celem podpisanej we wtorek umowy jest przeciwdziałanie przestępczości polegającej zarówno na wykorzystywaniu przez złodziei skradzionych dokumentów do transakcji finansowych, jak i np. zaciąganiu na skradzione samochody kredytów.

"Obowiązkiem banków jest ochrona zgromadzonych pieniędzy i interesów klientów. Dzięki temu porozumieniu będziemy mogli zapewnić ich, że np. przy użyciu skradzionych dokumentów czy kart płatniczych nie będzie możliwe dokonywanie żadnych operacji finansowych - wyjaśniał prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. - Dzięki temu bezpieczeństwo obrotu gospodarczego będzie stale się poprawiać. O to przecież chodzi, by oszczędności ludzi - często ich całego życia - nie zostały narażone na straty".

Dodał, że banki będą przekazywać policji - jeśli będzie to konieczne - informacje dotyczące swoich dłużników. "Mamy ponad 700 tys. tego typu danych. Oczywiście nie wszystkie osoby, które nie były w stanie spłacić swoich zobowiązań, są przestępcami, ale w wielu sprawach takie informacje mogą być pomocne" - podkreślił.

Jak zapewnił Komendant Główny Policji Antoni Kowalczyk, porozumienie ograniczy przede wszystkim liczbę wyłudzeń pieniędzy dokonywanych na podstawie skradzionych lub zgubionych przez właściciela, a następnie sfałszowanych dokumentów. Policjanci będą też dzielić się z pracownikami banków swoim doświadczeniem w zakresie nowych rodzajów przestępczości - np. wyłudzeń za pomocą internetu.

Także minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik zwrócił uwagę, że do wyłudzeń finansowych z banków w Polsce dochodzi dość często. "Tego rodzaju przestępstw jest dużo, a my jesteśmy chyba jeszcze za mało skuteczni" - podkreślił. Dodał, że współpraca banków i policji pozwoli na przeciwdziałanie i zwalczanie takich przestępstw. Porozumienie zakłada też doskonalenie metod ochrony osób pracujących w bankach i zgromadzonego w nich mienia, a także wdrażanie skutecznych sposobów zawiadamiania o zagrożeniach i alarmowania o przestępstwach.

Na jego podstawie Centralne Laboratorium Kryminalistyczne KGP i laboratoria kryminalistyczne komend wojewódzkich policji będą też odpłatnie dokonywać ekspertyz.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)