Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

JPMorgan wypłaci odszkodowania na sumę 4,5 mld dolarów

0
Podziel się:

Bank JPMorgan Chase & Co. dogadał się z organizacjami inwestorów w sprawie toksycznych hipotek.

JPMorgan wypłaci odszkodowania na sumę 4,5 mld dolarów
(PAP/EPA)

Amerykański gigant bankowy JPMorgan Chase & Co. w ramach porozumienia z organizacjami inwestorów zgodził się na wypłatę odszkodowań na sumę 4,5 mld dolarów za sprzedane papiery wartościowe.

JPMorgan i przejęty przez niego bank Bear Stearns w latach 2005-2008 wydawały hipoteczne listy zastawne. Załamanie się rynku nieruchomości w 2008 roku doprowadziło ich klientów do miliardowych strat.

JPMorgan ponadto negocjuje obecnie z ministerstwem sprawiedliwości warunki ugody w sprawie śledztwa dotyczącego sprzedaży hipotecznych listów zastawnych. Wstępne porozumienie z października przewidywało wypłacenie 13 mld dolarów, ale rozmowy utknęły w martwym punkcie.

Bank już wcześniej w ramach ugody z amerykańską Federalną Agencją Finansowania Nieruchomości (FHFA) zgodził się wypłacić odszkodowania na sumę 5,1 mld dolarów w związku z oskarżeniem o wprowadzenie w błąd inwestorów w latach 2005-2007.

To nie koniec kłopotów finansowego giganta

Śledztwo New York Timesa przyniosło doniesienia w sprawie więzów łączących rodzinę byłego premiera Chin i największy amerykański bank inwestycyjny.

Amerykański dziennik pokazał mechanizm, przy pomocy którego JPMorgan Chase zabezpieczał przychylność w najwyższych kręgach władzy w Państwie Środka. Na liście płac największego amerykańskiego banku inwestycyjnego była bowiem Wen Runchun, córka Wena Jiabao, premiera Chin w latach 2003-2013. Bank w latach 2006-2008 wypłacił jej łącznie 1,8 mln dolarów. Miesięcznie dawało to 75 tys. dolarów. Dla porównania, bankier inwestycyjny w Hong Kongu zarabia przeciętnie 250 tys. dolarów rocznie.

Pieniądze były przelewane na konto nieznanej szerzej firmy konsultingowej Fullmark Consultants, zarejestrowanej na nazwisko Lily Chang. Tylko wąska grupa wtajemniczonych wiedziała, że Chang to tylko pseudonim, pod którym ukrywała się córka byłego numeru dwa w Państwie Środka. Wydatek bankowi się opłacił, bowiem śledczym udało się dotrzeć do informacji, jakoby Wen zabezpieczyła dla JP Morgan duży kontrakt z państwową firmą China Railway Group, odpowiedzialną za budowę linii kolejowych w Państwie Środka.

Bank uczestniczył w procesie wprowadzania firmy na giełdę. Poszlaki wskazują także, że dzięki koneksjom z rodziną premiera JP Morgan udało się zabezpieczyć podobną rolę przy wprowadzaniu na giełdę państwowego potentata w dziedzinie materiałów budowlanych, BBMG.

W Stanach toczy się śledztwo w tej sprawie, na razie nie postawiono nikomu zarzutów. Na razie cała wina spoczywa więc na pracownikach oddziału JPMorgan Chase w Hong Kongu.

Czytaj więcej w Money.pl
Moody's tnie noty finansowych gigantów Amerykańska agencja ratingowa obniżyła o jeden stopień noty trzech największych amerykańskich banków.
Chiny poluzują kontrolę systemu bankowego? W stolicy Chin dobiega końca spotkanie najważniejszych członków Komunistycznej Partii Chin, które - jak się oczekuje - ma wyznaczyć kierunki reform na najbliższe lata.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)