.
"W maju jest dosyć poważne załamanie, indeks spadł o 8,5 pkt., jest to dosyć dużo. Przy tym złożone i szczegółowe analizy wykazują, że jest to przejściowe" - powiedział na środowej konferencji prasowej Związku Banków Polskich Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentora.
"Nałożyły się na to czynniki sezonowe - maj zawsze w sektorze bankowym stanowił dołek (...). Ważne są również czynniki przypadkowe, przede wszystkim sytuacja na rynku walutowym. Ostatnie dwa miesiące nerwowości na rynku walutowym znajdują przełożenie w bankach" - dodał.
Zdaniem Śmiłowskiego, mimo majowego spadku Pengab nadal ma tendencję wzrostową.
Indeks Pengab spadł w grupie placówek z przewagą kapitału zagranicznego z 15,2 pkt. do 10 pkt., z przewagą kapitału krajowego z 23,0 pkt. do 11,2 pkt. i w bankach spółdzielczych z 22,3 pkt. do 21,5 pkt.
Spadł też wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, informujący o sytuacji ekonomicznej placówek - z 31,5 pkt. do 31 pkt. Wskaźnik ten jest jednak o 4,2 pkt. wyższy niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego.
W porównaniu do dwóch poprzednich miesięcy Pentor odnotował znaczny spadek zainteresowania depozytami walutowymi oraz, w mniejszym stopniu, także złotowymi. Największy spadek wystąpił jednak w przypadku kredytów walutowych
Wkłady na złotowych rachunkach bieżących rosły w 30 proc. placówek, co oznacza 3 pkt. proc. mniej niż w kwietniu. Wkłady na rachunkach złotowych ludności rosły w 33 proc. placówek, co oznacza 7 pkt. proc. więcej niż w kwietniu, a wkłady podmiotów gospodarczych rosły w 27 proc. placówek (1 pkt. proc. mniej niż w kwietniu). Spadek wkładów złotowych objął 33 proc. oddziałów, o 3 pkt. proc. więcej niż w kwietniu.
Lokaty terminowe rosły łącznie w 30 proc. placówek (w stosunku do kwietnia jest to mniej o 6 pkt. proc.), w segmencie gospodarstw domowych zrosły w 25 proc. placówek (o 9 pkt. proc. mniej niż przed miesiącem), a podmiotów gospodarczych rosły w 24 proc. placówek (o 1 pkt. proc. więcej niż w kwietniu). Lokaty terminowe spadły ogółem w 39 proc. oddziałów (o 2 pkt. proc. więcej niż w kwietniu).
Wkłady na walutowych rachunkach bieżących rosły ogółem w 21 proc. placówek (o 11 pkt. proc. mniej niż kwietniu), w segmencie ludności w 19 proc. (o 11 pkt. proc. mniej) i podmiotów gospodarczych w 18 proc. placówek (o 5 pkt. proc. mniej niż w kwietniu). Malały natomiast ogółem w 30 proc. placówek (o 7 pkt. proc. więcej niż w kwietniu).
Depozyty walutowe terminowe rosły w 22 proc. placówek (o 16 pkt. proc. mniej niż w kwietniu), malały w 36 proc. placówek (o 13 pkt. proc. więcej niż w kwietniu).
Akcja kredytowa rosła w maju w 57 proc. placówek bankowych (spadek o 1 pkt proc. pkt. proc.), a w 22 proc. malała (wzrost o 2 pkt. proc.). Nie zmieniła się w 22 proc. placówek.
Kredyty walutowe rosły w 22 proc. placówek (spadek o 17 pkt. proc. wobec kwietnia), malały w 36 proc. (wzrost o 15 pkt. proc.) a nie zmieniły się w 42 proc. placówek (wzrost o 2 pkt. proc.)
Bankowcy przewidują dalszy spadek zainteresowania lokatami terminowymi, zarówno na rachunkach złotowych, jak i walutowych. Nie oczekują też wzrostu akcji kredytowej w takim stopniu, jak dotychczas.
W maju Pentor nie stwierdził pogorszenia jakości portfela kredytowego, zmniejsza się natomiast tempo przyrostu nowootwieranych rachunków oszczędnościwo-rozliczeniowych.