Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Chaos we Francji. Protestujący blokują drogi i podparyskie lotnisko

32
Podziel się:

Związkowcy i przeciwnicy reformy emerytalnej blokują od czwartku rana drogi i przejazdy m.in. w Lille, Rennes, Lyonie, Amiens oraz Tarbes. Blokowany jest również terminal na podparyskim lotnisku oraz uniwersytet.

Chaos we Francji. Protestujący blokują drogi i podparyskie lotnisko
Francuzi na ulicy protestują przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego (Getty, Alain Pitton/NurPhoto)

W wielu miastach Francji związkowcy ustawili zapory i przeprowadzają tzw. operacje ślimakowe spowalniające ruch drogowy. W Lyonie podpalono kilka blokad, aby uniemożliwić pojazdom przejazd autostradą.

Francuzi nie odpuszczają. Coraz większe protesty

Trwa blokada Terminalu 1 na podparyskim lotnisku Roissy-Charles de Gaulle. Związkowcy utworzyli kordon na drodze prowadzącej do Terminalu 1, uniemożliwiając wjazd pojazdom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niemcy protestują przeciwko planom Polski. "To głupota, trzeba to sobie jasno powiedzieć. Trzeba walczyć"

Studenci blokują natomiast wejście do paryskiego uniwersytetu Assas, protestując przeciwko stosowaniu przez rząd art. 49.3 konstytucji, który umożliwia procedowanie ustawy emerytalnej z pominięciem parlamentu.

Strajkuje również wielu uczniów liceów w Paryżu, Strasburgu, Beziers oraz Perigueux.

Francja podnosi wiek emerytalny

Francuski rząd chce podnieść wiek emerytalny z 62 do 64 lat. Od początku było wiadomo, że reforma będzie miała wielu przeciwników.

Obecny wiek emerytalny we Francji należy do najniższych w Unii Europejskiej. Francuzi kończą aktywność zawodową średnio w wieku 62,3 lat – komentuje agencja AFP, cytując dane Komisji Europejskiej.

Średnio mieszkańcy UE przechodzą na emeryturę w wieku 63,8 lat. W Niemczech, we Włoszech, w Danii, a wkrótce też w Hiszpanii, wiek emerytalny to 67 lat, a w Wielkiej Brytanii - 66 lat. W Polsce dla kobiet wynosi on 60, a dla mężczyzn 65 lat.

Najwcześniej pracę zawodową kończą obywatele Luksemburga - średnio w wieku 60,2 lat, a najpóźniej Włosi - 65,5 lat. Dalej są Niemcy - 64,6 lat, Portugalczycy - 64,3 lat. Średnio mieszkańcy UE przechodzą na emeryturę w wieku 63,8 lat.

Średnio emerytura Francuzów wynosi 54,4 proc. ich ostatniej pensji, podczas gdy średnia dla wszystkich krajów unijnych to 46,2 proc. Lepiej pod tym względem mają emeryci w Hiszpanii, gdzie jest to 77 proc. ostatniej wypłaty, w Portugalii - 74 proc., i we Włoszech - 66,9 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
Xmg
rok temu
A to ciekawe,może lepiej napiszecie że jednym z postulatów protestujących jest frexit tylko nie na rękę szanownej redakcji. Obywatele Francji już się obudzili i widzą że przez durne rozporządzenia Uni coraz ciężej i biedniej im się żyje i stąd te protesty a nie o wiek emerytalny chodzi. Ale prawda jest nie na rękę redakcji prawda ?
POLAK
rok temu
mam nadzieje że jak tak u nas będzie to samo zrobimy jak podniosą wiek my Polacy pracujemy ciężko fizycznie p 6 dni po 10 h minimum a prywaciarze robią co chcą bo prawo im pozwala .Nie po to walczyliśmy z komunizmem żeby w wekendy i niedziele pracować
Wachu
rok temu
A ile godz szanowna Europa pracuje w ciągu roku a ile obywatel polski.?!!! Nasz rodak jest zmęczony fizycznie i psychicznie więc na emerytury krótko żyje
Yaro
rok temu
Przepchneli ta ustawe z pominieciem parlamentu i glownie o to chodzi protestujacym.W ten sposob mozna zrobic wszystko nie liczac sie z ludzmi.
Michu
rok temu
Gdzie jest Unia Europejska? Gdyby takie sceny miały miejsce w Polsce już dawno nałożyliby na Polskę kolejne kary
...
Następna strona