Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Dodatkowa waloryzacja emerytur. Seniorzy w końcu się doczekają?

667
Podziel się:

Wprowadzenie dodatkowej waloryzacji emerytur i rent, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc. - zakłada projekt nowelizacji, którym we wtorek zajmie się rząd.

Dodatkowa waloryzacja emerytur. Seniorzy w końcu się doczekają?
We wtorek na rządzie projekt dot. dodatkowej waloryzacji emerytur (East News, Filip Naumienko/REPORTER)

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, to realizacja zapowiedzi premiera Donalda Tuska z exposé z 12 grudnia 2023 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak przejął firmę logistyczną od Niemców, która dziś generuje ponad 2 miliardy zł przychodów.

Waloryzacja emerytur. Projektem zajmie się rząd

Obecnie waloryzacja emerytur i rent odbywa się raz w roku, począwszy od 1 marca.

"Oznacza to, że w warunkach wysokiej inflacji emeryci i renciści, szczególnie pobierający niskie świadczenia, odczuwają nadmiernie wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu roku, a ich świadczenia tracą na realnej wartości i często nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb" - wskazano w ocenie skutków regulacji.

"Dodatkowa waloryzacja, przewidziana w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc., ma złagodzić skutki rosnącej inflacji i zapewnić stabilność finansową emerytom i rencistom" - wyjaśniono.

W projekcie noweli zaproponowano rozwiązanie, zgodnie z którym waloryzacja będzie raz w roku, gdy inflacja w pierwszym półroczu nie przekroczy 5 proc. (będą miały zastosowanie dotychczasowe zasady rocznej waloryzacji świadczeń) lub dwa razy w roku w sytuacji wzrostu inflacji w pierwszym półroczu powyżej 5 proc. (zostanie przeprowadzona wówczas zarówno waloryzacja roczna, jak i dodatkowa waloryzacja świadczeń).

Dodatkowa waloryzacja od 1 września

Proponuje się, aby dodatkowa waloryzacja przeprowadzana była od 1 września, w sytuacji, gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku w stosunku do drugiego półrocza poprzedniego roku przekroczy 105 proc.

Analogicznie jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji rocznej, dodatkowa waloryzacja będzie polegała na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru, w wysokości przysługującej dnia 31 sierpnia roku, w którym przeprowadza się dodatkową waloryzację, przez wskaźnik dodatkowej waloryzacji. W wyniku przeprowadzonej dodatkowej waloryzacji kwota świadczenia nie może ulec obniżeniu. Dodatkowa waloryzacja obejmie emerytury i renty przyznane przed terminem tej waloryzacji.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(667)
Hmmm
22 min. temu
A ja się tak zastanawiam dlaczego będąc na emeryturze i gdybym chciał jeszcze popracować to dlaczego mam płacić składkę rentową?Będąc emerytem nigdy nie będę rencistą więc dlaczego? Żeby było z czego rozdawać? Chyba tak. To jest chore.
baba
2 godz. temu
Starsi ludzie mają własnościowe mieszkania.Przyjdą typki,dadzą Ci po 1000zł miesięcznie.Ty zaś będziesz żył aż do śmierci już nie w swoim mieszkaniu.Te 1tys po dwóch latach warte bedzie 500 zł a po czterech już tylko 100 zł
Aks
3 godz. temu
Inflacja już nigdy nie przekroczy 5%
Prosty
4 godz. temu
Przepis jest prosty- Najlepiej to niech do 100lat podniosą wiek emerytalny. Wtedy nie trzeba będzie płacić emerytur, tylko prosto z zakładu pracy do dołka na cmentarzu
Toska
4 godz. temu
Z naszych emerytalnych podatków dawane są pieniądze w formie pomocy czy bonusów na dzieci. Pracowałam 3 lata dłużej , żeby godnie żyć. Za to Zostałam ukarana , bo nic mi się nie należy. To ma być sprawiedliwe ? A gdzie obiecana wyższa kwota beż podatku ?
...
Następna strona
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.